Co grozi za wyrzucanie złomu w lesie?

co-grozi-za-wyrzucanie-zlomu-w-lesie

Wycieczka do lasu nie musi być przyjemna. Estetykę przyrody mogą zaburzyć stosy śmieci, piętrzące się między drzewami. Wiele ludzi porzuca odpadki w lesie. Często nie są to tylko drobne pozostałości papierków po słodyczach i puszki z napojami, ale też złom. Zaśmiecanie lasu jest zakazane, ponieważ szkodzi to roślinom i zwierzętom. Grozi za to wiele kar, o których niektóre osoby mogą nie zdawać sobie sprawy.

Co grozi za zaśmiecanie lasu?

Wyrzucanie śmieci do lasu określa się jako wykroczenie. Jego konsekwencje są poważne. Za zaśmiecanie natury grozi kara grzywny (od 20 zł do 5000 zł) lub nagana. Osobie, która zakopuje odpady w lesie, grozi natomiast kara aresztu do 30 dni.

O licznych karach za zaśmiecanie lasu traktują artykuły 127, 152, 154, 155, 156, 163, 164, 165, 166, 181 Kodeksu wykroczeń.

Czy sprawca szkody jest anonimowy?

Osobom, które celowo zaśmiecają lasy, może się wydawać, że są anonimowe. Nic bardziej mylnego. Służby są w stanie w wyrzuconych śmieciach odnaleźć informacje, które pozwolą zidentyfikować potencjalnego przestępcę. Czasami sprawca zostaje przyłapany na gorącym uczynku. W lasach wykorzystuje się obecnie zaawansowane technologie, które pozwalają ustalić właściciela porzuconych przedmiotów.

Co zrobić ze złomem?

Wyrzucanie złomu do lasu może się wydawać wielu osobom jedyną opcją. Gromadzenie złomu na własnym podwórku przysparza problemów i zaburza estetykę. Co zatem zrobić ze złomem? Najlepszą opcją jest oddanie go na złomowiska, które prowadzą skup złomu. Należy też sprawdzić, czy wybrane miejsce prowadzi swoją działalność w sposób legalny i ma wieloletnie doświadczenie.

Autoryzowanym punktem skupów odpadów metalowych jest firma Skup Samochodów za Gotówkę. Pracownicy złomowiska przyjmują m.in. elementy konstrukcji stalowych, zużyty sprzęt elektroniczny. Nieakceptowane są jedynie produkty pozyskane nielegalnie lub takie, których zakaz sprzedaży został uregulowany prawnie. Przedsiębiorstwo dba o ochronę środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwo klientów, okolicznych mieszkańców i pracowników.

Dlaczego należy pozbywać się złomu?

Oddawanie złomu do skupu jest najlepszym rozwiązaniem, dzięki któremu środowisko nie zostanie zanieczyszczone. Przechowywanie złomu na własnej posesji nie tylko zaburza estetykę podwórka, ale też zagraża bezpieczeństwu domowników. Urządzenia RTV i AGD, a także wraki samochodów mogą wydzielać toksyczne substancje (azbest, ołów, kadm). Ich obecność w lesie (dostanie się do gleby lub wód gruntowych) może przynieść katastrofalne skutki.