Jak poprawić swoje kompetencje językowe?

Amerykański specjalista, Howard Gardner, uważał, że testy IQ dają uproszczony obraz ludzkiej inteligencji. Neurolog na początku lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku stworzył teorię wielorakiej zdolności pojmowania.

Gardner uważał, że IQ nie jest jedynie wypadkową odziedziczonych genów. W swoich założeniach zwracał uwagę na to, iż każdy typ inteligencji można udoskonalać. Umiejętności językowe również znajdowały się w opisywanej przez niego strukturze zdolności pojmowania. Warto zatem wiedzieć, jak te predyspozycje efektywnie rozwijać.

Szkoła językowa

W Polsce dużą popularnością cieszą się placówki, oferujące m.in. kursy angielskiego, niemieckiego lub hiszpańskiego dla indywidualnych klientów oraz firm. W szkołach językowych często zatrudnieni są native speakerzy, dzięki czemu na zajęciach nie używa się polskich konstrukcji gramatycznych i słówek. Placówki oferują również różnorodne certyfikaty, a metody nauczania dostosowywane są do poziomu konkretnej grupy. Dobrym przykładem jest tutaj Lincoln – szkoła językowa, której filie zlokalizowane są w Krakowie oraz Warszawie. Prowadzący zajęcia często posługują się ciekawymi materiałami, wśród których warto wymienić artykuły prasowe, filmy lub nagrania audio.

Fiszki

Korzystanie z karteczek, które na jednej stronie zawierają obce słówko, na odwrocie zaś jego polski odpowiednik to jedna z najbardziej efektywnych metod uczenia. Mechanizm oparty jest na prostej zasadzie „pytanie-odpowiedź”. W sklepach można znaleźć zestawy do nauki różnorodnych języków. Dostępne są również wersje elektroniczne, które można pobrać na urządzenia z systemem Android lub IOS. Fiszki nie zajmują wiele miejsca, dlatego obcych słówek można uczyć się w drodze do pracy lub szkoły.

Naukę języków obcych można rozpocząć w każdym wieku. To dobry sposób na poznanie popularnych w danym kraju zwrotów, ale i skuteczna metoda zgłębienia tajników kultury oraz panujących za granicą obyczajów. Rozwój kompetencji językowych nie jest trudnym i długotrwałym procesem. Wystarczy odrobina chęci, dyscypliny i samozaparcia.