Jazda pod wpływem alkoholu

Kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu ciągnie za sobą poważne konsekwencje prawne. Mogą one wymagać pomocy prawnika.

Jazda pod wpływem alkoholu

Jazda pod wpływem alkoholu może sprawić, że poniesiemy poważne konsekwencje. Ich zakres będzie zależny od kilku czynników. Przede wszystkim znaczenie ma wysokość stężenia alkoholu. Istotne jest także to, czy spowodowaliśmy jakieś szkody lub chociaż – zagrożenie jej zaistnienia. Nie chodzi tu tylko o udział w wypadku, ale również zniszczenie mienia.

Istnieje różnica między stanem nietrzeźwości a stanem po spożyciu alkoholu. Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi jest wyższa niż 0,5 promila. Prowadzenie w tej sytuacji to przestępstwo. Jeśli we krwi mamy od 0,2 – 0,5 promila, znajdujemy się w stanie wskazującym na spożycie alkoholu. Stężenie niższe jest dopuszczalne.

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu

Zgodnie z art 178a Kodeksu karnego „kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym podlega karze”. Nie ma znaczenia na jakiej drodze poruszał się kierowca – może być to autostrada, droga wewnętrzna, strefa zamieszkania. Nie jest też istotne jakiego rodzaju pojazd mechaniczny prowadzi kierowca – samochód czy na przykład motocykl.

Istotne dla poniesienia odpowiedzialności jest to, czy kierowca miał świadomość, że znajduje się w stanie nietrzeźwości. Jeśli na przykład ktoś został odurzony bez swojej wiedzy, dla sądu będzie to istotna okoliczność. Podobnie badane będzie też doświadczenie w spożywaniu alkoholu. Można bowiem założyć, że na przykład ktoś pijący pierwszy raz w życiu kieliszek wina odurzy się nim, nie mając świadomości, że dopuszczalne normy zostały przekroczone. Na poziom alkoholu we krwi wpływają różne czynniki, na przykład rodzaj spożytego alkoholu, czas konsumpcji czy spożyty pokarm.

Jakie kary może orzec sąd za popełnienie tego rodzaju przestępstwa? Karę grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do lat 2. Kara będzie surowsza, jeśli kierujący prowadził pod wpływem alkoholu nie pierwszy raz. Ponadto, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdu – sąd zasądza ten środek karny obligatoryjnie, na minimum 3 lata, a czasem nawet dożywotnio.

Niższa jest kara za wykroczenie – nie orzeka się w tym wypadku kary pozbawienia wolności, ale grzywnę lub areszt. Dla orzeczenia samej kary nie ma znaczenia, czy kierujący spowodował zagrożenie w ruchu drogowym.

Rola prawnika w postępowaniu przed sądem

Dobrze jest mieć prawnika w postępowaniu w tej sprawie. Dla orzeczenia istotne znaczenie mają wyjaśnienia kierowcy – prawnik przygotuje nas do rozprawy. To prawnik wskazuje też na istnienie okoliczności łagodzących – takich jak na przykład młody wiek, nienaganny tryb życia czy nieposzlakowana opinia o kierowcy. Może też pomóc złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze, co pozwala zawalczyć o jak najniższą karę. Ponadto, pełnomocnik nie podchodzi do sprawy tak emocjonalnie jak osoba, której postępowanie dotyczy, dlatego lepiej oceni sytuację i możliwości wybrnięcia z niej.

Poszukując kancelarii, która zajmie się naszą sprawą, warto w wyszukiwarce wpisać na przykład hasła: „adwokat kancelaria adwokacka”. Jedną z kancelarii, do której zespołu należą zarówno adwokaci jak i radcowie prawni jest kancelariaea.pl.