Jakie usługi świadczy kancelaria prawna?

W niektórych przypadkach profesjonalne wsparcie prawnicze jest wręcz nieocenione. Zajmuje się nim kancelaria prawna. Jednak czym tak właściwie ona jest i w jakich sytuacjach może być pomocna? Dowiedz się, w czym mogą Ci pomóc profesjonaliści.

Kancelaria prawna — co to jest?

Prawo to tysiące ustaw i rozporządzeń, często o zawiłej treści. Dlatego zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne potrzebują w tym obszarze profesjonalnego wsparcia. Stanowi je kancelaria prawna. Zatem, co to jest kancelaria prawna? To firma, którą tworzą absolwenci studiów prawniczych. W ten sposób określa się również biuro prawników, w którym przyjmują oni petentów. Należy jednak pamiętać, że często pomoc prawna jest niezbędna także w siedzibie klienta lub w sądzie.

Nie każda kancelaria prawna działa dokładnie w ten sam sposób. Wszystko zależy od specjalizacji prawników. Choć niektóre firmy prawnicze działają w pełni kompleksowo, większość oferuje węższy zakres usług. Na rynku funkcjonują kancelarie wspierające klientów w zakresie prawa karnego lub cywilnego, jak również kancelarie radców prawnych.

Kancelaria prawna w służbie przedsiębiorcom

Do głównych klientów kancelarii prawniczych należą przedsiębiorcy. W jakim obszarze firmy mogą oni liczyć na wsparcie? Po części jest to zależne od profilu kancelarii. Natomiast najczęściej potrzebne usługi to:

  • Kompleksowa pomoc na etapie rejestracji spółki — rejestracja firmy wymaga wielu formalności oraz wypełnienia licznych dokumentów. Kancelaria wspiera klienta w całym procesie rejestracji, wskazując kolejne kroki oraz wypełniając i opiniując dokumenty.
  • Przygotowanie regulaminów, statutów i uchwał — wszelkie tego typu dokumenty powinny zostać sporządzone w zgodzie z polskim prawem, w tym z prawem pracy oraz przepisami BHP.
  • Nadzór prawny nad funkcjonowaniem przedsiębiorstwa — wizyty w siedzibie klienta, polegające na audycie działalności pod względem zgodności z prawem, w tym również z prawem podatkowym.
  • Przygotowanie umów gospodarczych — z zachowaniem zgodności z prawem oraz interesem klienta.

Kancelaria prawna a osoba fizyczna

Jeśli zadajemy sobie pytanie: kancelaria prawna — co to jest, nie możemy pominąć kwestii wsparcia dla osób fizycznych. Otóż zawiłości prawne to często również bolączka osób fizycznych. Kancelaria świadczy usługi w zakresie między innymi:

  • Sporów sądowych — profesjonalne przedstawicielstwo podczas rozprawy sądowej to konieczność, aby sprawa zakończyła się korzystnym werdyktem.
  • Rozwodów i podziału majątku — tak delikatne sprawy, jak te dotyczące rozwodów, wymagają wyjątkowo profesjonalnego podejścia. Kancelaria prawna zajmuje się m.in. kwestią orzeczenia o winie i podziałem majątku, a także przydzieleniem władzy rodzicielskiej.
  • Spadków — nabycie spadku, dział spadku i zachowek to kwestie skomplikowane, wymagające fachowego wsparcia.

Zakres działalności kancelarii prawnej jest bardzo szeroki, a świadczone przez nią usługi można długo wymieniać. W każdej sytuacji, gdy zaistnieje problem, lub możliwy problem natury prawnej, warto zwrócić się do profesjonalistów. Pomoże to uniknąć niepotrzebnego stresu oraz zwiększa szansę na korzystne rozstrzygnięcie sprawy.

Dowiedz się więcej na https://kancelaria-annastepien.pl/