Zielona Góra 6. największym miastem w Polsce

Zielona Góra 6. największym miastem w Polsce

Zielona Góra jest największym miastem w województwie, ale także szóstym pod względem wielkości miastem w Polsce. Zajmuje powierzchnię 278 km kw. oraz liczy 138 tysięcy mieszkańców. Nic dziwnego, że region ten rozwija się także pod względem logistycznym.

Połączenie miasta z gminą w 2015 r.

Zielona Góra awansowała do pierwszej „szóstki” największych miast w Polsce, dzięki połączeniu miasta z gminą w 2015 roku. Od czasu tej decyzji dynamicznie się rozwija, a korzyści z połączenia zauważają wszyscy mieszkańcy – np. tańsze bilety MZK w mieście i gminie, niższe podatki (np. podatek od nieruchomości), możliwość otrzymania karty ZGranej Rodziny i ZGranych Zielonogórzan 50 plus, które upoważniają do ulg i zniżek.

Magazyny w Zielonej Górze coraz popularniejsze

Skoro Zielona Góra należy do największych i najważniejszych miast w Polsce, stała się tym ważniejsza dla inwestorów poszukujących powierzchni magazynowych w Zielonej Górze i okolicy. Warto wymienić kilka popularnych firm, które zdecydowały się na magazyny – m.in. eubowie.pl, Expondo itd. Trzeba zauważyć, że budowa centrum logistycznego oznacza również nowe miejsca pracy.

Dogodne położenie

Atrakcyjna lokalizacja to jeden z najważniejszych atutów miasta leżącego na trasie drogi ekspresowej nr 3, która stanowi odcinek międzynarodowej trasy E65, a zarazem na trasie linii kolejowej C-E 59 (Odrzańska Magistrala Kolejowa) będącej odcinkiem transeuropejskich korytarzy transportowych TEN. Przez miasto biegną również drogi krajowe S3, DK27, DK32, a także wojewódzkie DW280, DW281, DW282 i DW283. Nie bez znaczenia jest również sieć obwodnic.

Przez miasto biegnie również linia kolejowa nr 273 łącząca Szczecin z Wrocławiem generująca ruch pociągów towarowych i niemały pasażerski. Niedaleko centrum miasta, około 33 km, mieści się też port lotniczy Zielona Góra-Babimost. Lotnisko towarowo-pasażerskie obsługuje m.in. połączenie do Warszawy. Bardziej oddalone porty mieszczą się w Poznaniu – oddalone około 119 km, a także we Wrocławiu – ok. 140 km.

W regionie zielonogórskim znajdują się dwie specjalne strefy ekonomiczne – Kostrzyńsko-Słubicka SSE i Wałbrzyska SSE. Tak atrakcyjna lokalizacja sprzyja budowie kolejnych magazynów i hal produkcyjnych w Zielonej Górze. Region może poszczycić się już wieloma popularnymi inwestycjami, np. Panattoni Park Zielona Góra.

Dogodne skomunikowanie Zielonej Góry z mniejszymi miastami oraz wsiami zapewnia pracownikom dobry dojazd do pracy.