Prawnik specjalizujący się w rozwodach – czy jest skuteczniejszy?

Prawnicy obecnie nie mają wyboru jako takiej specjalizacji, która określałaby, jaką dziedziną prawa się zajmują. Adwokaci i radcowie sami określają, w czym czują się mocni, a jako poparcie swoich wniosków wysuwają liczbę wygranych w danej kategorii spraw. Prawnik specjalizujący się w rozwodach to stosunkowo często poszukiwana osoba, jednak czy może pomóc lepiej, niż prawnik, który ma szerszą specjalizację?

Jak wygląda rozwód?

Na początku warto zdać sobie sprawę z tego, że rozwód rozwodowi nierówny. Rozwody w każdym przypadku wyglądają nieco inaczej. Czasami pomoc prawnika zaczyna się i kończy napisaniem prostych pism, czasami jednak wymaga ona znacznego zaangażowania. Widać to dobitnie, gdy chodzi o podział opieki nad dziećmi bądź dodatkowo podział majątku. Problematyczne są również sprawy, w których ma zostać orzeczony rozwód z winy jednego ze współmałżonków. W przypadku, gdy prawnik ma pomóc jedynie w wypełnieniu kwestii formalnych, można zdecydować się na kogoś, kto specjalizuje się między innymi w sprawach rozwodowych. Takich prawników jest w Krakowie bardzo wielu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę prawnik Kraków, a okaże się, niemal każdy adwokat czy radca prawny będzie w stanie nam pomóc.

Specjalizacja: rozwody

Problem zaczyna się, gdy nasza sprawa rozwodowa nie jest oczywista i prosta, a trudna i skomplikowana. Wtedy zależy nam na tym, aby otrzymać jak najlepszą pomoc. Kto może jej udzielić? Oczywiście prawnik z doświadczeniem w prowadzeniu spraw rozwodowych. Może się on specjalizować w jakiejś innej dziedzinie prawa, jednak to właśnie rozwody powinny być jego domeną. Problem w tym, że tego typu prawników jest zarówno w Krakowie, jak i w całym kraju, niewielu. Rozwody to wbrew pozorom bardzo trudna kategoria. Prawnik, poza doskonałą znajomością orzecznictwa w tym zakresie, musi wykazywać się empatią oraz umieć doradzić klientowi najlepsze dla niego rozwiązanie. Nie oznacza to jednak, że prawnik musi być jednocześnie psychologiem. Warto zwrócić uwagę, że pomoc wyspecjalizowanego prawnika będzie kosztować nieco więcej, niż pomoc prawnika, którego jedną ze specjalizacji są rozwody. Pamiętajmy również, że niektórzy prawnicy w ogóle nie podejmują się prowadzenia tego typu spraw, gdyż na przykład pomagają oni głównie przedsiębiorcom. Jeśli jednak nasza sprawa rozwodowa jest skomplikowana, postawmy na pomoc prawnika z doświadczeniem i specjalizacją, nawet jeśli oznacza to nieco wyższe honorarium dla niego.