Które branże najsilniej odczują skutki podwyżek cen energii?

Ceny energii elektrycznej w Polsce systematycznie wzrastają. O ile gospodarstwa domowe mogą liczyć na wsparcie ze strony Urzędu Regulacji Energetyki, który dysponuje możliwością zamrożenia stawek, przedsiębiorstwa znajdujące się w gorszej sytuacji. Czy w 2020 roku prąd zdrożeje? Które branże szczególnie odczują ewentualną podwyżkę? Jak się przed nią chronić?

Czy wzrost cen prądu dla firm jest nieunikniony?

Systematyczny wzrost cen w energii elektrycznej wynika przede wszystkim z rosnących opłat emisyjnych związanych ze spalaniem węgla. Rośnie również cena samego paliwa. Firmy korzystające z taryf A, B oraz C dedykowane dużym, średnim i małym przedsiębiorstwom nie mają wielu narzędzi, aby uchronić się przed skutkami nowych realiów. Warto nadmienić, że wydatki na energię elektryczną stanowią w biznesie średnio około jedną piątą wszystkich kosztów. Rynek energii elektrycznej dla firm jest wolny od regulacji, dlatego ostatecznie cena zależy od negocjacji między sprzedawcą a finalnym odbiorcą prądu.

Które branże szczególnie odczują wzrost cen?

W kontekście spodziewanych podwyżek cen energii elektrycznej sytuacja finansowa firm w dużej mierze zależy od charakteru ich działalności. Dla niektórych branż ceny prądu mają relatywnie niskie znaczenie, dla innych są one kluczowe. Naturalnie, najciężej podwyżki odczują firmy działające w branży produkcyjnej i przemyśle. Należą one do największych odbiorców energii elektrycznej. Wystarczy wzrost ceny prądu o zaledwie kilkanaście złotych za 1 megawatogodzinę, aby straty z tego tytułu (w przypadku największych przedsiębiorstw) sięgnęły kilkuset tysięcy złotych miesięcznie.

Jak uchronić się przed podwyżkami?

Na szczęście istnieją sposoby na choćby częściowe zamortyzowany spodziewanego wzrostu cen. Jednym z nich może się okazać zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Warto na bieżąco śledzić propozycje sprzedawców, którzy, oferując tańszy prąd dla firm konkurują o względy klientów, zwłaszcza największych przedsiębiorstw cechujących się dużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną.