Metody zabezpieczania stali przed korozją

Stal to materiał wykorzystywany o wielu lat. Używamy jej do produkcji aut, rowerów i mnóstwa innych elementów, niezbędnych przy codziennym funkcjonowaniu. Jak wiadomo jednak, mimo tego że jest to bardzo mocne tworzywo, ulega ono niekiedy działaniu czynników zewnętrznych takich jak wilgoć. To właśnie wtedy na danej powierzchni może pojawić się trudna w zwalczeniu korozja.

Rdza – nieproszony gość

Rdza pojawia się pod wpływem wilgoci, ale nie tylko. Zdarza się także, że powstaje z udziałem na przykład… powietrza. Mamy wtedy do czynienia z tak zwaną korozją chemiczną. Z kolei jeśli przyczyną do powstania rdzy jest woda, mówimy o korozji elektrochemicznej. Najbardziej narażone na obydwie formy są oczywiście wszelkiego rodzaju elementy znajdujące się na zewnątrz, są nimi na przykład bramy.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Korozji bardzo trudno się pozbyć. Warto wybrać wiec skuteczne zabezpieczenia antykorozyjne stali. Niektórzy uważają, że w tym celu wystarczy jedynie pomalować dany element. Rzecz jasna nie chodzi o zwykłą farbę, którą wykorzystujemy na przykład do pomalowania wnętrz. Musi być to specjalny specyfik, który pomoże nam zabezpieczyć stal. Oczywiście nie działają one bardzo długo i co jakiś czas cały proces należy powtórzyć. Na szczęście obecnie mamy szansę wykorzystać dużo skuteczniejsze metody zabezpieczenia metalu. Jednym z bardziej popularnych jest oczywiście cynkowanie.

Z użyciem ciepła

Cynkowanie ogniowe to proces, który zabezpieczy stal na wiele lat. Polega on na zanurzeniu danego elementu, w ciekłym cynku o temperaturze około czterystu pięćdziesięciu stopni. Następnie stal jest chłodzona. Dopiero potem cynk pokazuje swoje właściwości, to znaczy twardnieje i zabezpiecza powierzchnie.

Zanim ocynkujemy stal, powinniśmy ją do tego odpowiednio przygotować. Najważniejszym elementem jest usunięcie rdzy. Jeśli jest jej niewiele nie będzie to żadnej problem, wystarczy jedynie chwila pracy z papierem ściernym. Ważne jest także odtłuszczenie całej powierzchni, tak aby cynk bez problemu przyległ do elementu.