Wypowiedzenie umowy OC/AC – co warto wiedzieć?

Wypowiedzenie umowy OC/AC - co warto wiedzieć?

Wypowiedzenie umowy OC/AC- poradnik

Kupując nowy samochód najczęściej mamy jeszcze kilka miesięcy naprzód starego OC, które pozostało po poprzednim właścicielu. Dlatego jeżeli jest taka sytuacja, to bardzo dobrze byłoby zastanowić się co z nią zrobić. Mamy kilka możliwości. Najbardziej oczywistą jest pozostanie przy tym ubezpieczeniu. Jednak możemy także umowę wypowiedzieć, jeżeli chcemy mieć innego ubezpieczyciela. Robi się to najczęściej z powodu o wiele niższych kosztów, które oferuje nam inna firma ubezpieczeniowa.

Tak czy inaczej wiedzieć trzeba, że jeżeli będziemy chcieli tak zrobić, to musimy natychmiast zawrzeć inną umowę OC. Jeżeli bowiem nie zrobimy tego, to narażamy się na bardzo wysokie kary. Wypowiedzenie umowy OC/AC nie zawsze jest proste, czasami wymaga podjęcia różnego rodzaju dodatkowych kroków, które zamierzamy tutaj opisać. Dzięki naszemu poradnikowi będziecie mogli dowiedzieć się jak wypowiedzieć umowę OC/AC, kiedy warto to zrobić, a kiedy lepiej z taką decyzją się wstrzymać. Przede wszystkim jednak mamy nadzieję, że wiedza zawarta w naszym poradniku będzie prosta i przystępna dla każdego. Zapraszamy do lektury.

Wypowiedzenie umowy OC/AC – kiedy to się opłaca?

Jeżeli kupujemy nowe auto, to na nas przechodzi automatycznie umowa OC. Natomiast umowa AC nie przechodzi już z automatu, jeżeli chcemy by przeszła, to musimy się dogadać w tej kwestii z człowiekiem, od którego kupujemy auto. Możemy bowiem zawnioskować o to, by przepisał on na nas swoją polisę. Wtedy będzie ona kontynuowana. Jeżeli chodzi o OC, to czasami opłaca się szybko złożyć wypowiedzenie umowy OC/AC, a czasami lepiej zostać z tą umową, którą pozostawił po sobie sprzedawca. Kiedy co jest bardziej opłacalne? Przede wszystkim lepiej wypowiedzieć umowę wtedy, jeżeli stawki w danej firmie nie satysfakcjonują nas.

Może być tak zwłaszcza wtedy, gdy mamy niewielkie doświadczenie jako kierowca i posiadacz pojazdów samochodowych, a więc nasze zniżki nie są wielkie. Wtedy o wiele lepiej będzie umowę wypowiedzieć i skierować się do takiej firmy, która da nam odpowiednie warunki. Aby taką firmę znaleźć, można po prostu poszukać w internecie na porównywarce. Jeżeli jednak mamy doświadczenie, zniżki i chcemy zachować dotychczasową umowę, to nie musimy nic robić. Automatycznie przejdzie ona bowiem na nas. Musimy tylko zgłosić do ubezpieczyciela, że nabyliśmy auto. Wtedy nie zgłaszamy wypowiedzenia umowy OC/AC, ale tylko piszemy wniosek, w którym zawieramy swoje dane osobowe oraz oświadczamy, że auto stało się naszą własnością.

Jak napisać wypowiedzenie umowy OC/AC?

Teraz rozważmy hipotetyczną sytuację, gdy jednak nie chcemy podtrzymywać starej umowy o ubezpieczenie OC i chcemy ją rozwiązać czym prędzej. Wtedy robimy to możliwie szybko, by nie narazić się na ewentualną re-kalkulację. Szybko więc piszemy pismo do starego ubezpieczyciela, zawieramy w nim swoje dane, dane poprzedniego właściciela i piszemy, że wypowiadamy umowę OC/AC. Ważne jest, by wszystkie dane były zgodne ze stanem faktycznym, ponieważ w innym razie będziemy mieli problem takiego rodzaju, że ubezpieczyciel po prostu nie zaakceptuje naszego wypowiedzenia. Tego oczywiście nie chcemy, ponieważ musimy zawrzeć szybko nową umowę OC.

Gdzie złożyć wypowiedzenie OC/AC?

Wypowiedzenie możemy złożyć osobiście w wydziale firmy ubezpieczeniowej, możemy też wysłać je pocztą, ale obowiązkowo listem poleconym. Zachowujemy sobie także dowód wysyłki, gdyby kiedyś pojawiły się jakieś dodatkowe żądania ze strony starego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeżeli chodzi o samo wypowiedzenie umowy OC/AC, to musimy zapamiętać jedno, a mianowicie to, że nie jest możliwe by auto pozostało nieubezpieczone choćby na jedną dobę. Już takie uchybienie naraża nas na bardzo wysokie kary, które nałożyć na nas może Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) w razie, gdyby sytuacja ta została wykryta. Dlatego czym prędzej zawieramy nową umowę OC, która będzie obowiązywać od dnia następnego po tym, gdy wygaśnie umowa w starym towarzystwie ubezpieczeniowym. Nową umowę można łatwo zawrzeć choćby przez internet.

Samochód bez OC, co zrobić?

Zdarza się czasami, że kupimy auto, które w ogóle nie posiada OC. Wtedy mamy większy problem. Otóż w takiej sytuacji wypowiedzenie umowy OC/AC na nic nam się nie przyda. Musimy natomiast jeszcze do końca dnia, w którym auto nabyliśmy, od razu zawrzeć nową umowę ubezpieczeniową. Jednak musimy bardzo uważać na pewną sytuację. Otóż jeżeli zdarzyło się tak, że jest umowa OC na auto ale sprzedający jej nie opłacał, to najlepiej wypowiedzieć ją jeszcze w tym samym dniu, kiedy kupiliśmy auto.

W pewnych sytuacjach może bowiem zdarzyć się tak, że towarzystwo ubezpieczeniowe będzie miało później do nas jakieś roszczenia. Szybko piszemy więc wypowiedzenie umowy OC/AC, można wzór wydrukować sobie z internetu, aby było jeszcze szybciej. Natychmiast jedziemy do siedziby ubezpieczyciela, lub wysyłamy pocztą wypowiedzenie. Co jeżeli samochód kupiliśmy w niedzielę lub święto? Tutaj musimy być zapobiegliwi. Jeżeli wiemy, że auto nie ma OC, to nigdy nie kupujmy go w taki dzień. Poczekajmy do dnia powszedniego i wtedy podpiszmy umowę kupna-sprzedaży, oraz od razu wypowiedzmy starą umowę OC, która jest nieopłacona.