Niedziele handlowe i niedziele wolne od handlu – co warto wiedzieć?
Rok 2018 przyniósł wiele zmian i nowości w kwestii handlu i kodeksu pracy. Najbardziej znaną i dotykającą każdego obywatela ustawą w tej dziedzinie są wprowadzone od Marca Niedziele handlowe. Pomysł na wolne niedziele powstał z myślą o pracownikach sklepów, galerii handlowych, czy dużych hipermarketów. Ma on gwarantować tym osobom możliwość spędzenia ostatniego dnia w tygodniu w rodzinnym gronie bez potrzeby martwienia się o grafik w pracy.
Ustawa o niedzielach handlowych zakłada jednak pewien okres przystosowawczy do zmienionego trybu pracy galerii handlowych i sklepów. W dokumencie możemy przeczytać, że do roku 2020 wszystkie niedziele bez wyjątku staną się dniem wolnym od pracy. Do tego jednak czasu kalendarz niedziel wolnych od handlu 2018 będzie wyglądał kompletnie inaczej niż ten z roku 2019. W jakie dni będziesz mógł zrobić zakupy oraz co warto jeszcze wiedzieć o tej ustawie znajdziesz w dalszej części tekstu.
Niedziele handlowe – najważniejsze informacje
Skąd narodził się pomysł wolnych niedziel od handlu?
Początkowo sama koncepcja wolnych niedziel narodziła się w głowach działaczy NZSS „Solidarność”. Nie cieszyła się ona jednak zbyt dużą popularnością i dopiero za rządów Prawa i Sprawiedliwości natrafiła na podatny grunt. Obecna partia rządząca z radością przyjęła wspomniany pomysł pod obrady, gdyż idealnie komponowała się w politykę pro rodziną, którą wyznają jej posłowie. Ostatecznie ustawa w swoim obecnie znanym formacie została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w Styczniu 2018 roku.
Jak będą wyglądać wolne niedziele w praktyce?
Ustawa zakłada stopniowe dochodzenie do momentu, w którym wszystkie niedziele w miesiącu pozostaną wolne od handlu. Ma to jednak nastąpić dopiero z początkiem 2020 roku. Do tego czasu w ustawie widnieje zapis, informujący że w 2018 roku wolne niedziele będą obejmować drugi i trzeci weekend w miesiącu. Zatem pierwsza niedziela w miesiącu oraz ostatnia będzie normalnie pracującym dniem dla sklepów i galerii handlowych.
Inaczej jednak już sprawa będzie wyglądać rok później, czyli od Stycznia 2019. Wówczas w miesiącu będzie otwarta już jedynie jedna niedziela. W pozostałe weekendy nie będzie możliwe wybranie się na zakupy do galerii handlowej lub supermarketu.
Dokładny kalendarz niedziel wolnych od handlu zostanie przedstawiony w dalszej części tekstu.
Jakie wyjątki zakłada ustawa o wolnych niedzielach od handlu?
Dokument zawiera liczne przykłady, kiedy to sklepy mogą zostać otwarte w Niedziele pomimo ustawowego zakazu. Jest to zapis, który okazał się kością niezgody między działaczami NZSS „Solidarność”, a posłami Prawa i Sprawiedliwości. Po jego wprowadzeniu Solidarność kompletnie odcięła się od tego pomysłu i nie chce dłużej być z nim kojarzona.
W ustawie znalazły się 32 wyjątki, kiedy to handel w Niedziele będzie dozwolony. Obejmuje on:
- stacje benzynowe
- lecznice dla zwierząt
- zakłady pogrzebowe
- dworce kolejowe i autobusowe
- punkty handlu dewocjonaliami
- apteki
- poczty
- piekarnie
Niedziele wolne od handlu – opinie
Ustawa od samego początku wzbudzała wiele kontrowersji, jednak największe wzbudziły wprowadzone w zapisie 32 wyjątki. Niektórzy uważają, że jest to furtka dla wielu dużych sieci, aby móc realizować sprzedaż w każdą Niedzielę. Już teraz wiele sklepów znajduje sposoby na ominięcie ustawy.
Popularna sieć sklepów spożywczych otworzyła niedawno w każdym punkcie możliwość realizacji usług pocztowych, co umożliwia jej sprzedawanie innych produktów także w Niedzielę. Część stacji benzynowych wprowadziła do swojego asortymentu takie produkty jak masło, mleko, a nawet mięso. Istnieją również przypadki kiedy to galerie handlowe otwierają punkty sprzedaży biletów kolejowych deklarując się jako dworce.
Z pewnością koncepcja spędzania większej ilości czasu z rodziną oraz daniu ludziom dnia wolnego na odpoczynek jest dobrym zabiegiem. Nie jest on jednak pozbawiony wad. Bardzo wiele sklepów wydłużyło godziny swojej pracy w Soboty poprzedzające wolne Niedziele przez co osoby pracujące na tych zmianach kolejny dzień spędzają na odespanie ciężkiego wieczoru.
Wolne Niedziele nie spotykają się także z sympatią ze strony studentów i osób uczących się. Weekendy bowiem jest to jedyny czas kiedy nie mają oni zajęć i mogą dorobić drobne pieniądze na codzienne wydatki. Z drugiej strony wiele osób, pracujących jako sprzedawcy, ochroniarze, czy sprzątaczki bardzo chwalą ustawę Prawa i Sprawiedliwości. Twierdzą, że mają w końcu okazje spędzić więcej czasu z rodziną oraz zrobić coś dla siebie.
Kalendarz niedziel wolnych od handlu 2018
W te niedziele nie zrobimy zakupów w tradycyjnych sklepach.
MARZEC
- 11 marca
- 18 marca
KWIECIEŃ
- 1 kwietnia
- 8 kwietnia
- 15 kwietnia
- 22 kwietnia
MAJ
- 13 maja
- 20 maja
CZERWIEC
- 10 czerwca
- 17 czerwca
LIPIEC
- 8 lipca
- 15 lipca
- 22 lipca
SIERPIEŃ
- 12 sierpnia
- 19 sierpnia
WRZESIEŃ
- 9 września
- 16 września
- 23 września
PAŹDZIERNIK
- 14 października
- 21 października
LISTOPAD
- 11 listopada
- 18 listopada
GRUDZIEŃ
- 9 grudnia