Windykacja terenowa – co to jest?

Prawie każdy przedsiębiorca spotkał się kiedyś z nierzetelnymi kontrahentami. Koniecznością stało się więc opracowanie skutecznych sposobów na odzyskiwanie długów. Jednym z nich jest windykacja terenowa, która ma na celu uzgodnienie warunków spłaty należności. Jak dokładnie przebiega? Kto zajmuje się działaniami terenowymi? Dowiedz się więcej o jednej z najczęściej stosowanych metod odzyskiwanie pieniędzy i sprawdź, dlaczego jest tak skuteczna.

Jak przebiega windykacja terenowa?

Głównym celem windykacji terenowej jest zmotywowanie dłużnika do uregulowania należności. W wyniku bezpośredniego spotkania z profesjonalnym negocjatorem może dojść do szybkiej ugody. W wielu przypadkach jest to znacznie bardziej skuteczny sposób na odzyskanie pieniędzy niż wysyłanie wezwań do zapłaty, maili czy listów. Bardzo często dłużnik obawia się kolejnej wizyty windykatorów i decyduje się na spłatę zobowiązania. Dzięki temu cała sprawa zostaje rozwiązana bez wchodzenia na drogę sądową.

Windykacja terenowa pozwala też zorientować się w sytuacji finansowej dłużnika. Specjaliści od negocjacji mogą w trakcie wizyty ustalić, czy opóźnienie w płatności jest uzasadnione. Może to zwiększyć szanse na doprowadzenie do korzystnej ugody. Informacje pozyskane w ten sposób mogą też okazać się niezwykle przydatne podczas planowania kolejnych działań.

Jakie są ograniczenia w windykacji terenowej?

Bardzo często powodem z rezygnacji z terenowych działań windykacyjnych jest obawa przed oskarżeniami o nękanie. Odwiedzanie dłużnika może wydawać się nielegalne. Trzeba jednak zaznaczyć, że regulacje prawne mówią jedynie o tym, że windykator nie może wejść do domu bez zgody właściciela. Spotykanie się z dłużnikiem jest jednak w pełni legalne, więc nie trzeba się obawiać o konsekwencje.

Firma windykacyjna – kto zajmuje się windykacją terenową?

Windykacja terenowa może być prowadzona osobiście przez wierzyciela. Należy jednak mieć na uwadze, że w rozmowach z dłużnikiem liczy się opanowanie i odpowiednio prowadzone negocjacje. Dlatego trzeba się poważnie zastanowić, zanim podejmie się pochopne działania.

Zazwyczaj najlepszym wyjściem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy windykacyjnej. Profesjonalni negocjatorzy są postrzegani jako przedstawiciele wierzyciela. Umiejętności i doświadczenie specjalistów z Hadyński Inkaso sprawiają, że windykacja terenowa przynosi oczekiwane rezultaty. Negocjatorzy prowadzą rozmowy w przemyślany sposób i są w stanie znaleźć najlepsze rozwiązanie sprawy.

Czy warto zdecydować się na windykację terenową?

Nowoczesne technologie sprawiają, że windykacja bardzo często odbywa się wyłącznie przy pomocy maili, telefonów lub wiadomości. Działania terenowe mogą więc wydawać się bezsensowne i czasochłonne. Osobiste negocjacje cechują się jednak największą skutecznością. Wizyty doświadczonych windykatorów kończą się najczęściej zawarciem ugody między wierzycielem i dłużnikiem. Dzięki temu cały proces przebiega szybciej i nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Spotkanie twarzą w twarz z dłużnikiem jest więc rozwiązaniem, nad którym warto się zastanowić. Presja psychologiczna jest czynnikiem, który skutecznie motywuje kontrahentów do spłaty należności.