Blogi – sposób na wyrażanie siebie czy próba wpływania na opinię innych?

Blogi – sposób na wyrażanie siebie czy próba wpływania na opinię innych?

Współczesny internauta ma wiele możliwości publikowania cyfrowych treści. Powstaje coraz więcej odmian portali społecznościowych, aplikacji stron www i blogów. Przeciętny użytkownik dostaje szansę nie tylko na upublicznienie swojego prywatnego życia, ale też wyrażanie własnych sądów przed niezliczonym wręcz gronem odbiorców. Z kolei specjaliści wykorzystują blogi, aby przedstawić w nich swoje idee i przekonać do nich innych.

Blog – nowy sposób na wyrażenie siebie

Blogi nieustannie ewoluują, oferując odbiorcom coraz większe możliwości na wyrażanie opinii i kreowanie własnego wizerunku. Internet to miejsce, w którym można wypromować siebie, swoje idee, a także zbudować nowy, niekoniecznie zgodny z rzeczywistością obraz. Właśnie w ten sposób wykorzystuje się blogi – wiele firm zakłada je, by wesprzeć własną działalność, przez stworzenie wizerunku, który będzie bliski określonej grupie konsumentów. Chcą w ten sposób zbliżyć się do odbiorców.

Z drugiej strony, za cyfrowymi tekstami stoją autorzy, którzy wyrażając siebie, posługują się przykładami z własnego doświadczenia. Blogerzy lubią działać w ramach swojej własnej cyfrowej przestrzeni – samodzielnie.

W jednym i w drugim przypadku publikowane artykuły mogą więc być bardzo subiektywne.

Blog jako miejsce kreowania opinii

Obecnie największe marki cenią tzw. treści eksperckie, tworzone przez blogerów, którzy w znacznym stopniu kreują opinię swoich odbiorców. Wypowiedzi cyfrowych influencerów, poza tym, że sprawiają wrażenie prywatnych opinii, są zbudowane w bardzo przemyślany sposób, tak aby czytelnik nie odniósł wrażenia promowania przez nich danej marki lub artykułu. Jednak popularność bloger zdobywa sam, a dopiero później staje się autorem, którego chcą pozyskać największe firmy.

Wyszczególnić można też komercyjną grupę blogów, gdzie autor działa na zlecenie, np. dostaje sensacyjny news do opisania lub krytykuje działania panującej władzy. Istnieją też blogi specjalistyczne, których zadaniem jest prezentowanie rzetelnej wiedzy. W tym wypadku autor również wpływa na czytelnika, kreując lub zmieniając jego opinię. Pomimo poważnej tematyki, blogi te mają zawierać wartościowe treści przedstawione w sposób atrakcyjny dla odbiorców. Co za tym idzie, wiążą się ze sporą odpowiedzialnością autora.

Jak zmienia się rola blogów?

Blogi to niezależne media, które rządzą się własnymi prawami – sposobem skutecznego promowania siebie i wpływania na opinię innych. Bloger stał się influencerem, który odpowiada na potrzeby internautów, a jednocześnie wpływa na zdanie innych. Ludzie coraz częściej szukają artykułów, które zawierają niezależne opinie specjalistów, stąd właśnie nowy trend pisania. Na początku blogi były osobistymi pamiętnikami, a w tej chwili piszą je zawodowcy, którzy kreują zadanie innych, krytykują i prezentują swoje idee. Mogą być oczywiście nadal pisane przez osoby prywatne, ale ich wydźwięk zdecydowanie się zmienił.

Czytaj więcej: Platforma blogowa – jakie polityczne tematy zajmują polskich blogerów ?