Maszyna budowlana jest bardzo złożonym urządzeniem. Sprzęt budowlany to kategoria obejmująca wszystkie rodzaje ciężkiego sprzętu używanego na budowach. Maszyny budowlane są zazwyczaj przeznaczone do konkretnych zastosowań, takich jak kopanie dołów, kruszenie skał, wyrównywanie terenu lub przenoszenie materiałów z jednego miejsca na drugie. Do maszyn budowlanych zalicza się m.in. koparki, minikoparki, ładowarki, wywrotki, miniwywrotki, dźwigi, zagęszczarki.
Serwis maszyn budowlanych – na czym polega regularna konserwacja minikoparki
Częstotliwość konserwacji zależy od liczby przepracowanych godzin i rodzaju maszyny. Na przykład minikoparka pracująca 14 godzin dziennie przez 40 dni wytwarza 3000 roboczogodzin rocznie.
Każdy typ maszyny budowlanej ma swój własny harmonogram serwisowania oparty na okresowych badaniach i inspekcjach. Konserwacja jest konieczna, aby zapewnić bezpieczne i wydajne działanie maszyny przez cały czas jej użytkowania. Cały ciężki sprzęt wymaga smarowania, regulacji hamulców i kontroli układu sterowania pomiędzy regularnymi okresami konserwacji.
Ponadto, gdy minikoparka pracuje w bardzo zapylonych warunkach, zaleca się, aby czyszczenie odbywało się co dwa tygodnie. W ten sposób cząsteczki kurzu nie znajdą drogi do wnętrza łożysk, gdzie mogą powodować uszkodzenie.
Jeśli minikoparka jest wyposażona w ładowarkę, konserwacji wymaga zarówno łyżka ładowarki, jak i wysięgnik oraz ramię. W niektórych przypadkach może być zainstalowany pomocniczy układ hydrauliczny, który również będzie wymagał obsługi.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, bardzo ważne jest regularne wykonywanie przeglądów hamulców i hydrauliki wszystkich maszyn budowlanych. Należy również regularnie sprawdzać stan opon i gąsienic, aby nie prowadziły one do wypadków na placu budowy.
Serwis minikoparki – na czym polega serwis minikoparki
Minikoparka przeznaczona jest do przemieszczania materiału z jednego miejsca na drugie w celu załadunku na inne środki transportu, takie jak wywrotki, przyczepy czy przenośniki.
Serwis maszyn budowlanych obejmuje czyszczenie podwozia, paneli nadwozia, komory silnika po każdej zmianie roboczej zgodnie z czasem reakcji ustalonym w podręczniku polityki firmy. Czynność ta powinna być wykonana szybko, zanim zbierze się wilgoć. Dobrze jest upewnić się, że miejsce pracy jest czyste, zwłaszcza gąsienice i koła jezdne.
Wszystkie czynności serwisowe powinny być rejestrowane, aby można było śledzić harmonogram konserwacji każdego pojazdu. Informacje te pozwalają określić, czy niezbędne części zostały wymienione w ramach regularnej konserwacji.
Operatorzy minikoparek docenią prewencyjną konserwację, która zmniejsza liczbę usterek, oszczędza koszty paliwa i wydłuża żywotność maszyny.
Naprawa maszyn budowlanych – serwis minikoparek na zimę
Bardzo ważne jest przeprowadzanie regularnej konserwacji minikoparek i przestrzeganie wszystkich środków ostrożności. Pamiętajmy, że nie powinniśmy podejmować prób wykonywania przeglądów lub prac serwisowych, jeżeli nie posiadamy odpowiednich kwalifikacji do wykonywania takich czynności. Zdecydowanie najlepiej nawiązać współpracę z doświadczonym serwisem maszyn budowlanych, który specjalizuje się w serwisie hydrauliki siłowej.
Gdy nadejdzie zima, trzeba sprawdzić stan opon i gąsienic i upewnić się, że nie nagromadził się na nich śnieg lub lód. Przed odstawieniem maszyny należy ją dobrze wyczyścić z zewnątrz, w szczególności podwozie, zwłaszcza jeśli w miesiącach letnich na placu budowy było dużo kurzu.
Praca zimą może wymagać dodania płynu zapobiegającego zamarzaniu do płynów takich jak paliwo i olej, a także sprawdzenia przewodów chłodzących przekładni, ponieważ mogą być zamarznięte z powodu niskich temperatur zewnętrznych.
Serwis sprzętu budowlanego obejmuje codzienną pielęgnację, taką jak przeglądy, mycie, smarowanie i sprawdzanie poziomu płynów zgodnie z wcześniej ustalonym planem. Regularne kontrole pomagają utrzymać produktywność, zapobiegając nieplanowanym przestojom spowodowanym niedziałającymi pojazdami, które mogą prowadzić do strat finansowych na placu budowy. Regularne kontrole i codzienna konserwacja pozwalają na wczesne wykrycie usterek i zapobiegają przekształcaniu się małych problemów w poważne.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/