Finanse i rachunkowość – kierunek, który zyskuje popularność

Finanse i rachunkowość – kierunek, który zyskuje popularność

Do tej pory prym wśród przyszłych studentów wiodły kierunki ścisłe, nawiązujące do informatyki, architektury czy robotyki i budowy maszyn. Popularności nie można też odmówić uniwersytetom medycznym oraz wszelkim uczelniom związanym z kosmetologią. Jednak finanse i rachunkowość, przedmioty ekonomiczne i marketingowe zaczynają wysuwać się na pierwszy plan. Oto korzyści zapisania się na ten kierunek i przyszłe możliwości zatrudnienia po jego ukończeniu.

Przedmioty, które zaprowadzą do sukcesu

Zapisując się na studia związane z finansami i ekonomią trzeba liczyć się z tym, że do nauki będzie wiele zagadnień gospodarczych, społecznych, nie braknie też matematyki i statystyki. Warto też wspomnieć, że w programie uwzględniony jest język obcy, co pozwoli zaznajomić się z pojęciami, którymi operują zagraniczni biznesmeni i firmy. Wiedza ta przyda się w szczególności wówczas, gdy zatrudniająca nas korporacja będzie miała charakter międzynarodowy. Bardzo ważne są też zajęcia z komunikacji i argumentowania, ponieważ wyniki oraz prognozy trzeba zazwyczaj poprzeć odpowiednimi danymi, wykresami lub zaprezentować je przed liczną publiką. Umiejętność precyzyjnego przekazywania informacji i obrony swojego stanowiska jest zatem ceniona w tej branży.

Na II stopniu spodziewać się można wykładów z prawa inwestycyjnego, rynku finansowego i ekonomii menedżerskiej. Te wszystkie informacje pozwolą nie tylko napisać pracę licencjacką lub magisterską, ale także zdobyć dyplom i pracę w wymarzonym miejscu. Po ukończeniu finansów i rachunkowości na dobrej uczelni otwiera się wiele drzwi gwarantujących prawdziwą karierę zawodową. Przykładowo Grupa Uczelni Vistula posiada prestiżową akredytację ACCA, czyli the Association of Chartered Certified Accountants. Absolwenci uzyskują tytuł specjalisty międzynarodowej klasy z zakresu corporate financial management. Zatem dobrze jest rozeznać się w ofertach potencjalnych uczelni i wybrać tę, która oprócz ciekawego planu zajęć ma wysokiej rangi akredytacje lub nawiązała ciekawe współprace z firmami z branży.

Specjalizacje i możliwości zatrudnienia

Z dostępnych specjalności na kierunku finanse i zarządzanie można wybrać m.in. przedsiębiorczość, bankowość i usługi finansowe, rachunkowość i finanse, doradztwo podatkowe bądź analitykę finansową. Na popularności zyskują także audyt wewnętrzny oraz doradztwo inwestycyjne. Jak widać, wybór jest ogromny. W dzisiejszych czasach ludzie intensywnie poszukują dobrego doradcy, zależy im na precyzyjnej analizie finansowej firmy albo umiejętności policzenia rentowności, zysku i strat czy kosztów produkcji. Na absolwentów czeka praca w bankach, biurach rachunkowych, międzynarodowych korporacjach, ubezpieczeniach czy biurach obsługi nieruchomości. Finanse i rachunkowość to przyszłościowy kierunek, który zapewnia nie tylko szeroką wiedzę z zakresu przedsiębiorczości i ekonomii, ale pozwala też na otworzenie własnej działalności i odnalezienie się w świecie rozwijającego się ciągle biznesu.