Gotowy do przyłączenia się do rozwijającej się branży e-commerce? Sprawdź ten krótki przewodnik dotyczący otwarcia sklepu internetowego od podstaw i utoruj sobie drogę do sukcesu w handlu detalicznym online. Wbrew pozorom nowy sklep internetowy wcale nie jest trudny do utworzenia, ale nie można dać się zwieść, iż jest to coś, z czym można sobie poradzić bez żadnej wiedzy na ten temat.
Tworzenie sklepu internetowego od postaw krok 1: research
Przede wszystkim poświęć trochę czasu na badania rynku. Już teraz istnieje niesamowita konkurencja, a to może wpływać na wiele decyzji związanych ze sklepem – jak na przykład wprowadzenie produktów.
Bacznie obserwuj konkurencję, ale nie daj się stłamsić, ale używaj swoich konkurentów do kształtowania własnej strony. Czerp inspirację z tego, co robią najlepiej, i staraj się ich pokonać, badając w jaki, punkcie zawodzą. To pozwoli Ci wnieść wszystko co najlepsze do nowo utworzonego sklepu internetowego.
Tworzenie sklepu internetowego od postaw krok 2: wybór oprogramowania
Aby prowadzić skuteczny nowy sklep internetowy, potrzebujesz dobrego oprogramowania do obsługi koszyka na zakupy. Wielu przedsiębiorców stawia na sklepy internetowe Shoper – oprogramowania na bazie, którego mogą zaprojektować witrynę, a następnie zarządzać nią na co dzień. Oczywiście nie jest to jedyne płatne rozwiązanie, są także i inne bezpłatne platformy, takie jak e-commerce WordPress. Trzeba jednak pamiętać, że tworzenie sklepu od postaw na darmowej platformie to zawsze nieco mniej funkcji.
Mówiąc najogólniej, najlepiej jest skorzystać z gotowych szablonów sklepów – zwłaszcza jeśli nie jesteś zbyt zaawansowany technicznie – ponieważ na dłuższą metę:
- są łatwiejsze w zarządzaniu i konfiguracji,
- ułatwiają działania marketingowe online,
Tworzenie sklepu internetowego od postaw krok 3: nie zapomnij o szczegółach
Research za Tobą, wybór nazwy i domeny też, skonfigurowałeś witrynę e-commerce – prawie wszystko, prawda? Niestety nie, ponieważ wciąż jest trudny temat logistyki oraz cała strategia dla sklepu internetowego .
Kwestie wysyłki i cała związana z tym logistyka mogą być Twoim największym wyzwaniem – zarówno pod względem kosztów, jak i czasu – ponieważ Twoje produkty nie będą się same w cokolwiek pakować, a dostawa nie zawsze jest tania. Mając to na uwadze, weź to pod uwagę przy planowaniu finansowym i zatrudnij dodatkowe osoby, jeśli potrzebujesz pomocy aby nowy sklep internetowy w ogóle mógł ruszyć. Pamiętaj, że jeśli zatrudniasz pracowników, musisz też zainteresować się ubezpieczeniem od odpowiedzialności pracodawcy. Spójrz także na dostosowane do indywidualnych potrzeb ubezpieczenie handlu detalicznego online, ponieważ może to pomóc w walce z ryzykiem, jakiego w świecie handlu elektronicznego zdecydowanie nie brakuje.
Na koniec pamiętaj: stworzenie sklepu internetowego to tylko połowa sukcesu – następnie ktoś musi chcieć z niego skorzystać . Istnieje kilka kluczowych pojęć, których musisz się nauczyć, aby odnieść sukces na tym froncie Najważniejsze jest SEO (optymalizacja pod kątem wyszukiwarek), ponieważ to jest to, co musisz zrobić, aby uzyskać widoczność w Google i innych wyszukiwarkach.