Sprzedaż najwyższych modeli telewizorów zapewnia wzrost rynku

W pierwszej połowie 2018 roku globalna sprzedaż telewizorów osiągnęła wartość 45 mld euro. W głównej mierze przyczyniły się do tego mistrzostwa świata w piłce nożnej w Rosji. GfK prognozuje, iż w 2018 roku całkowita sprzedaż na rynku telewizorów w ujęciu ilościowym wyniesie 238 mln urządzeń, czyli o 2 proc. więcej niż w roku 2017.

Najważniejsze trendy przyczyniające się do tego wzrostu to najwyższej klasy urządzenia sprzedawane po wysokich średnich cenach, telewizory typu smart i connected TV oraz ożywienie na rynkach wschodzących. Do globalnego wzrostu na poziomie regionalnym znacząco przyczyniły się kraje Ameryki Łacińskiej. W pierwszej połowie 2018 roku wygenerowały 25-procentowy wzrost wartości sprzedaży. Region odpowiadał za 11 proc. globalnej sprzedaży telewizorów. To główne wnioski dotyczące globalnego rynku TV przygotowane przez analityków GfK z okazji targów elektroniki IFA 2018, właśnie rozpoczynających się w Berlinie.

Duże ekrany i najnowocześniejsza technologia wyświetlania
Za ponad połowę globalnej sprzedaży w ujęciu wartościowym odpowiadały telewizory o przekątnej ekranu powyżej 50 cali. Ceny takich urządzeń mogą przekraczać 4000 euro.

Arkadiusz Bicki, analityk GfK w zakresie rynku TV, komentuje: „Urządzenia organic LED (OLED), z najpopularniejszą technologią wyświetlania w klasie cenowej premium, zanotowały wzrost wartości sprzedaży o ponad 100 proc. Za rosnącą popularność OLED odpowiada głównie Europa Zachodnia, ale trzycyfrowe wzrosty odnotowały niemal wszystkie regiony. Prognozujemy, iż w drugim półroczu 2018 na rynek wejdą kolejni producenci, co dodatkowo zwiększy dynamikę rynku. Jeśli chodzi o rozdzielczość wyświetlacza, rośnie popularność 4K, a na tegorocznym IFA mają zostać zaprezentowane pierwsze modele 8K.”

Trend ma jednak swoje wady: rozdzielczość UHD i większe ekrany negatywnie wpływają na roczne zużycie energii. W Europie, w pierwszych sześciu miesiącach 2018 roku, jedynie 33 proc. wszystkich sprzedanych telewizorów uzyskało klasę energetyczną A+. Sprzedaż w klasie A++ nadal pozostaje na nieznacznym poziomie.

Telewizory typu smart i connected TV, sterowane głosem
Sukces platform streamingowych i spadek zainteresowania kanałami telewizyjnymi młodszych widzów spowodowały, że telewizory typu smart TV są już właściwie standardem. Od stycznia do czerwca 2018 roku udział tych urządzeń w całkowitej sprzedaży wyniósł 85 proc. wobec 79 proc. w roku 2017. Na poziomie regionalnym w krajach Ameryki Łacińskiej telewizory typu smart TV odpowiadały za 93 proc. wartości sprzedaży w pierwszym półroczu 2018, w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki – około 66 proc.

Ponadto kolejni producenci wprowadzają do swojej oferty telewizory sterowane głosowo, zwiększając tym samym zasięg cyfrowych asystentów domowych. Nie wszystkie urządzenia głosowe są zintegrowane z telewizorami, kontrola głosowa odbywa się często za pośrednictwem zewnętrznych urządzeń smart.

Handel internetowy zakłóca światowy rynek TV
Ogólnie rzecz biorąc, w pierwszych sześciu miesiącach 2018 roku sprzedaż internetowa odpowiadała za 18 proc. globalnej sprzedaży telewizorów w ujęciu wartościowym (wobec 15 proc. w analogicznym okresie roku 2017). W Europie Zachodniej i na wschodzących rynkach azjatyckich udział ten wynosił odpowiednio 17 i 22 proc.

Arkadiusz Bicki mówi: „Wzrost ten znajduje odzwierciedlenie w okresach szczytowych w ciągu roku. W 2015 roku po raz ostatni był wyraźnie widoczny efekt Świąt Bożego Narodzenia, a od 2016 roku najwyższy popyt przypada na listopad, co wynika z inicjatyw sprzedażowych, np. Black Friday. Zmiany te są bardziej widoczne w krajach, w których działają duże sklepy internetowe, planujące promocje sprzedażowe na cały rok. Tegoroczne mistrzostwa świata w piłce nożnej w Rosji spowodowały znaczne przesunięcie szczytu popytu na telewizory, tym razem na maj i czerwiec.”

O badaniu
Analizy powstały w oparciu o dane pochodzące z prowadzonego przez GfK badania panelowego sklepów detalicznych. Instytut GfK regularnie gromadzi dane w 80 krajach na całym świecie na temat sprzedaży sprzętu i urządzeń powszechnego użytku. W Polsce próbę stanowi około 6500 sklepów różnej wielkości, usytuowanych w całym kraju, zarówno tradycyjnych jak i internetowych, specjalizujących się w różnych branżach (AGD, RTV, IT, optyce, książkach, motoryzacji i innych) a także hipermarkety i hipermarkety budowlane. Na podstawie raportowanych danych, instytut GfK opracowuje analizy strukturalne – zagregowane dla całych kanałów dystrybucji i rynków.

GfK Insight Summit Poland 2018
9 października 2018 roku w Warszawie instytut GfK organizuje konferencję poświęconą prezentacji rozwiązań bazujących na adaptacji technologii AI, AR, IoT, algorytmów, integracji danych, do praktyki badawczej i marketingowej.

Wspólnie z wiodącymi ekspertami z branży, detalistami i usługodawcami, przedstawione zostaną studia przypadków i najnowocześniejsze podejścia badawcze z zakresu digitalizacji i integracji danych. Omawiane zagadnienia będą dotyczyć m.in. tematyki sztucznej inteligencji, nowych ścieżek dostępu do insightów konsumenckich oraz danych w działaniu – marketingu, insightów, rekomendacji dostępnych po jednym kliknięciu.