Informatyzacja przedsiębiorstw produkcyjnych. Wyzwanie czy konieczność?

Zarządzanie firmą produkcyjną nie należy do najłatwiejszych zadań. Mimo mnogości metod, koncepcji i narzędzi, które wymyślono aby je usprawnić, osoby zarządzające nadal mierzą się z licznymi problemami. Stałym wyzwaniem dla firmy jest zachowanie swojej pozycji i zwiększanie udziału w rynku. Do tego dochodzą próby ograniczenia kosztów przy zachowaniu jakości wyrobów a także poszukiwanie odpowiedzi na odwieczne pytanie: Jak sprzedawać więcej? Gdzie w tym wszystkim jest miejsce rozwiązań technologicznych i jaką rolę w rozwoju przedsiębiorstw pełnią dzisiaj programy do zarządzania produkcją?

Wyzwania firm produkcyjnych

Każda firma mierzy się z coraz wyższymi oczekiwaniami klientów i stara się wyprzedzić swoją konkurencję. Firmy produkcyjne borykają się dodatkowo ze stałym naciskiem na optymalizację kosztów produkcji tak, aby była ona opłacalna i ogromną presją czasu jeśli chodzi o realizację zleceń. Dzisiejsze produkty charakteryzują się coraz większą złożonością a w przedsiębiorstwach produkcyjnych mamy do czynienia z bardziej skomplikowanymi procesami planowania i wykonania produkcji. Również standardy i normy jakościowe są stale „śrubowane”. Produkcja wymaga wykorzystania bardziej skomplikowanych maszyn, technologii, systemów automatyki przemysłowej i systemów IT. Oczywiście w teorii można się bez nich obejść, jednak żadna firma myśląca poważnie o czołowej pozycji na rynku nie może ignorować globalnego trendu informatyzacji.

Rola systemów do zarządzania produkcją

W firmach produkcyjnych cały czas wdraża się różne koncepcje i rozwiązania, które mogą przyczynić się do lepszej organizacji pracy i wzrostu wydajności, generowania oszczędności oraz zmiany kultury organizacyjnej. Lean Manufacturing, Just in Time, SMED, 5S to tylko niektóre z pojęć doskonale znanych kadrze zarządzającej. Ich wprowadzenie istotnie zwiększa efektywność pracy, jednak aby wszystkie te pomysły mogły być właściwie zrealizowane niezbędne są programy do zarządzania produkcją. To dzięki systemom pracownicy mogą zostać odciążeni w powtarzalnych czynnościach, managerowie zyskują bieżący wgląd w aktualnie toczące się procesy a automatycznie zebrane i opracowane dane dostarczają rzetelną wiedzę odnośnie tego się dzieje w firmie – są podstawą do oceny i planowania dalszych zmian i usprawnień.

Narzędzia automatyzujące produkcję w dobie Przemysłu 4.0.

Obecnie transformacja cyfrowa w produkcji określana jest mianem Przemysłu 4.0. Nie każde oprogramowanie jest jednak wesprzeć te ideę, a dokładniej jej charakterystyczne cechy jakimi są:

  • łączność i mobilność (zbieranie danych z czujników, systemów lokalizacji i urządzeń IIOT),
  • zaawansowana analityka i wykorzystywanie chmury,
  • zdalne zarządzanie i kontrola
  • integracja pionowa i pozioma – integracja całej produkcji – wszystkich systemów, zautomatyzowanych urządzeń itp.oraz przejrzystość i uporządkowanie łańcucha dostaw.

MES (Manufacturing Execution System) jest to system do zarządzania wykonaniem produkcji. Zbiera i analizuje kluczowe informacje z systemów biznesowych i hali produkcyjnej, umożliwiając zwiększenie wydajności produkcji oraz zmniejszenie błędów i eliminację przestojów. Jest on punktem wyjścia w optymalizacji produkcji. Na rynku istnieje wiele systemów MES, jednak różnią się poziomem elastyczności i wsparcia obecnych trendów informatyzacji.

OptiMES to kompleksowe narzędzie które daje Ci znacznie więcej niż MES Dostarcza pakiet narzędzi i informacji usprawniających pracę wszystkich osób zaangażowanych w procesy produkcyjne. Dzięki przemyślanej, modułowej OptiMES zabezpiecza wszystkie niezbędne obszary dla produkcji, czyli planowanie produkcji i zamówień, wykonanie produkcji i jej pełną analitykę, zarządzanie magazynem, rozliczanie czasu pracy, zautomatyzowane kalkulacje i oferty dla klientów oraz utrzymanie ruchu maszyn. Pracownicy produkcji mają w każdej chwili szybki dostęp do informacji o swoich zadaniach, parametrach materiałów i produkcji, jakości produktów i wydajności działań. Przestrzeń magazynowa jest wykorzystana optymalnie a pracownicy magazynu wykonują swoją pracę sprawniej, bez zbędnego szukania produktów czy dokumentów. Inwentaryzacja z OptiMES także nie jest już wyzwaniem. Kierownicy mogą śledzić na bieżąco postępy prac, otrzymującą raporty i wiedzą o każdej nieprzewidzianej sytuacji, która właśnie ma miejsce. Dział jakości regularnie otrzymuje informacje o nowych partiach czy sztukach do kontroli, może efektywnie wykonywać swoją pracę, w zgodzie z parametrami i technologią. OptiMES dzięki rzetelnym danym umożliwia osobom zarządzającym na podejmowanie trafnych decyzji biznesowych i sprawia, ze wszystkie procesy biznesowe działają bardziej wydajnie. Sprawdź w jaki sposób OptiMES może się przyczynić do wzrostu wydajności i wyników finansowych w Twojej firmie.