Agencja detektywistyczna sposobem na odzyskanie skradzionej tożsamości

Każdy człowiek żyjący na świecie posiada własną tożsamość. To cechy oraz dane personalne pozwalające zidentyfikować konkretną osobę. Swoją tożsamość należy chronić i dbać o to, aby nie dopuścić do jej kradzieży. Jeżeli pomimo zastosowania wszelkich środków bezpieczeństwa padłeś ofiarą oszusta, musisz zrobić wszystko, by odzyskać skradzioną tożsamość. Pomogą Ci w tym pracownicy agencji detektywistycznej.

Kradzież tożsamości – czym jest to zjawisko?

Kradzież tożsamości to niebezpieczne zjawisko, którego ofiarą może zostać każdy z nas. Polega ono na nielegalnym pozyskiwaniu danych osobowych w celu czerpania korzyści majątkowych poprzez posługiwanie się skradzionymi danymi. Mówiąc wprost, jest to podszywanie się pod konkretną osobę w momencie, gdy nie ma ona o tym pojęcia. Wśród danych personalnych, które przestępcy pozyskują nielegalnie, znajdują się:

 • imię i nazwisko,
 • data urodzenia,
 • adres zameldowania,
 • numer PESEL,
 • numer dowodu osobistego,
 • numer karty kredytowej,
 • numer identyfikacyjny (PIN),
 • numer telefonu,
 • adres e-mail,
 • adres IP komputera,
 • dane o lokalizacji,
 • identyfikator internetowy.

Dlaczego przestępcy decydują się na fałszerstwo tożsamości?

Powodów, dla których przestępcy decydują się na fałszerstwo tożsamości, jest kilka. Najpopularniejszym z nich jest chęć uzyskania z tego powodu korzyści finansowych.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik biura detektywistycznego Lampart, które jest największą agencją detektywistyczną w Polsce: Skradzione dane osobowe są wykorzystywane przez przestępców do zaciągania pożyczek w parabankach lub firmach oferujących tzw. chwilówki, robienia zakupów internetowych, otwierania nowych kont bankowych czy zawierania umów na usługi telekomunikacyjne. Przestępcy wyłudzają dane także w celu prowadzenia fałszywej działalności gospodarczej, dzięki czemu mogą ubiegać się o próbę wyłudzenia zwrotu podatku. Na skradzione wcześniej dane wynajmują mieszkania, które następnie okradają lub wypożyczają samochody, które nigdy nie wracają do właścicieli.

Czy można ochronić się przed kradzieżą tożsamości?

Istnieje kilka niezawodnych sposobów, których stosowanie minimalizuje ryzyko kradzieży tożsamości. W obecnych czasach przestępcy działają głównie w Internecie. Zabezpieczenie komputera wysokiej jakości programami antywirusowymi pozwoli ochronić sprzęt przed groźnymi wirusami i złośliwym oprogramowaniem. Regularna zmiana haseł na portalach społecznościowych oraz poczcie internetowej zabezpieczy konto przed próbą włamania ze strony osób trzecich. Bardzo ważne jest, aby haseł tych nie podawać na niezweryfikowanych przez program antywirusowy stronach. Niezwykle istotne jest także nieotwieranie wiadomości e-mail i dodawanych do nich załączników pochodzących od nieznanych nadawców. W czasie zakupów internetowych należy korzystać wyłącznie ze znanych sobie sklepów o odpowiedniej renomie.

Padłeś ofiarą oszusta internetowego? Skorzystaj z pomocy detektywa

Jeśli pomimo stosowania się do wszystkich wymienionych powyżej zasad zostałeś ofiarą przestępcy internetowego, powinieneś jak najszybciej podjąć kroki zmierzające do odzyskania skradzionej tożsamości. Oprócz skierowania sprawy na najbliższy posterunek policji warto również zgłosić się po pomoc do firmy detektywistycznej zajmującej się odzyskiwaniem skradzionej tożsamości. Pracownicy biura pomogą ustalić, kto posługuje się Twoimi danymi, co ułatwi pracę organom ścigania. Detektywi odnajdą także wszystkie transakcje wykonane za pośrednictwem Twojego konta bankowego. Podpowiedzą też, co zrobić, aby Twoje pozostałe dane były bezpieczne. Podjęcie współpracy z renomowaną agencją detektywistyczną to sposób na szybkie odzyskanie skradzionej tożsamości.