Wybita szyba – czy obejmie ją ubezpieczenie?

Szyby należą do newralgicznych punktów każdego pojazdu. Są stosunkowo delikatne, dlatego dość łatwo o ich uszkodzenie. Może do tego dojść w rozmaitych okolicznościach. Zastanawiasz się, czy Twoje ubezpieczenie obejmuje wybitną szybę? Pomożemy Ci rozwiać wątpliwości i podpowiemy, w jaki sposób najlepiej chronić się na wypadek wybitych szyb w aucie.

W jakich okolicznościach może dojść do wybicia szyby?

Wybicie szyby w samochodzie miewa różne przyczyny. W ekstremalnej sytuacji do takiego zdarzenia może dojść nawet w trakcie jazdy. Stosunkowo wysoka prędkość na szutrowej drodze, gdzie nie brakuje kamieni, a w pobliżu poruszają się także inne pojazdy to jedna z takich okoliczności. Kamień uderzający w szybę może doprowadzić do jej pęknięcia, a nawet zbicia.

Jeśli chodzi o wypadki samochodowe, do uszkodzenia szyb najczęściej dochodzi wraz z innymi szkodami. Kierowca, który nie był winien wypadku, może wówczas wyegzekwować odszkodowanie z OC sprawcy lub uzyskać pokrycie kosztów naprawy. W przypadku zawinionej szkody wynikającej z kolizji drogowej, kierowcę wciąż chroni ubezpieczenie Autocasco, choć jak się okazuje, niekoniecznie skorzystanie z niego zawsze będzie opłacalne.

Do uszkodzenia szyby może również dojść, gdy samochód choćby na chwilę pozostanie w niepilnowanym miejscu. Bardzo często sprawców nie udaje się zidentyfikować, zatem nie zadziała ubezpieczenie OC, ani egzekucja odszkodowania w inny sposób, a kierowca może liczyć na odszkodowanie z tytułu Autocasco. Polisa obejmie także wybicie szyby na skutek działania warunków atmosferycznych – na przykład uderzenia powalonego przez wichurę drzewa.

Likwidacja szkody z ubezpieczenia Autocasco – czy to się opłaca?

Wbrew pozorom posiadacze ubezpieczenia Autocasco nie zawsze decydują się na skorzystanie z tej polisy w celu wymiany wybitej szyby. Dlaczego tak się dzieje? Chociaż kierowca uniknie wówczas kosztów związanych z naprawą auta, jednocześnie utraci część przysługujących mu zniżek. Za kolejny pakiet ubezpieczeniowy zapłaci zatem więcej. Dlatego zanim skorzystasz z polisy Autocasco dokładnie policz potencjalne zyski i straty.

Na czym polega dodatkowe ubezpieczenie szyb samochodu?

Istnieje jeszcze trzecia możliwość, którą jest dodatkowe ubezpieczenie szyb. To kolejna polisa typu casco stanowiąca dość popularny dodatek do ubezpieczenia OC bądź AC. Powstała ona właśnie z myślą o kierowcach, którzy boją się utraty wypracowanych przez lata zniżek. W przypadku odpowiedniego ubezpieczenia kierowca może liczyć na wymianę szyby na oryginalną. Wszystko zależy od zapisów zawartych w umowie.

Jak znaleźć dobre ubezpieczenie AC, dokupić do niego ochronę szyb, a przy tym nie przepłacać? Pakiety ubezpieczeniowe najbardziej opłaca się nabywać przez internet. Bardzo pomocne są w tym kontekście internetowe kalkulatory ubezpieczeniowe, na przykład Kiosk Polis – https://kioskpolis.pl/. Przy ich pomocy każdy znajdzie ofertę idealnie skrojoną do swoich potrzeb i możliwości finansowych wypełniając wcześniej formularz znajdujący się pod adresem: https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/.