Umowa kupna-sprzedaży samochodu – co powinna zawierać?

Umowa kupna-sprzedaży samochodu - co powinna zawierać?

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – wzór umowy

Jeżeli nabywamy nowy samochód, to musimy spisać ze sprzedającym tak zwaną umowę kupna-sprzedaży samochodu. W dzisiejszym artykule sprawdzimy co taka umowa powinna zawierać i ogólnie jak ją dobrze napisać, aby na pewno nie było z nią później problemów. Warto wiedzieć, że taką umowę należy okazać w urzędzie miejskim bądź w starostwie powiatowym, w wydziale komunikacji i ewidencji kierowców i pojazdów. Umowa będzie tam weryfikowana dlatego też niezmiernie istotne jest, by była napisana poprawnie, ponieważ inaczej znacznie utrudni nam to przerejestrowanie samochodu, lub nawet uniemożliwi wykonanie tej procedury.

Wobec tego, korzystając z naszego poradnika, umowa kupna-sprzedaży samochodu będzie o wiele łatwiejsza do napisania, a szansa że ktoś w urzędzie przyczepi się do niej spadnie praktycznie do zera. Podpowiemy też z jakich wzorów umów warto korzystać, a jakie lepiej odrzucić już na samym początku, oraz jak uważać na sprzedającego, by nie wpisał nam do umowy niewłaściwych danych. Zapraszamy do lektury.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – jak ją napisać?

Na początku zastanowimy się czy umowy kupna-sprzedaży lepiej pisać samodzielnie, czy też pobrać sobie z internetu gotowy druk i po prostu wydrukować go, a następnie wypełnić. Otóż my osobiście polecamy ten drugi sposób. Dzięki niemu na sto procent będziemy mieli tak przygotowaną umowę, że będzie ona dobra i gotowa do użycia. Po wydrukowaniu po prostu wypełniamy ją, najlepiej swoje dane wpisać już w domu, ponieważ będziemy mieli dzięki temu po prostu mniej wypełniania już na miejscu przy sprzedającym.

Umowę dobrze jest wypełnić do końca albo w domu u sprzedającego, albo u nas, zależnie od tego gdzie mieszkamy my oraz sprzedający. Nie róbmy teraz raczej w samochodzie, na masce, na szybko. Wtedy mogą nam się różne rzeczy pomylić. Ale pamiętajmy mimo tego, by umowa kupna-sprzedaży samochodu była wydrukowana w kilku egzemplarzach. Przede wszystkim dlatego, że jeden z nich będzie potrzebny nam, a drugi musimy dać sprzedającemu. Warto jednak wydrukować sobie jeszcze więcej egzemplarzy, na wypadek gdybyśmy się pomylili przy wypełnianiu.

Dzięki temu będziemy mogli napisać umowę raz jeszcze i nie będzie z tym żadnego problemu. Dlatego drukujemy kilka razy, możemy to zrobić nawet i dziesięć razy, więcej kopii to większa pewność. Gdy będziemy już na miejscu, pamiętajmy by dane wpisywać wyraźnie, oraz przede wszystkim by mieć sprawny długopis, który nie rozmazuje się i nie przestaje pisać w najmniej oczekiwanych momentach.

Co wpisać do umowy kupna-sprzedaży samochodu?

Gdy będziemy już na miejscu u sprzedającego, najpierw dokładnie obejrzyjmy samochód. Sprawdźmy wszystkie szczegóły, takie jak chociażby to, czy auto nie ma jakichś dodatkowych zarysowań i tak dalej. Musimy wiedzieć, czy kupujemy samochód sprawny, czy też z jakimiś uszkodzeniami. Wszystko to należy bowiem zawrzeć w umowie kupna-sprzedaży samochodu, a przede wszystkim będziemy mogli dzięki temu mieć większe pole do negocjacji ceny ze sprzedającym.

Teraz jednak przejdziemy do samego procesu wypełniania umowy. Tak więc przede wszystkim nie wpisujemy danych, które po prostu podyktuje nam sprzedający. Prosimy by dał nam obejrzeć swój dowód osobisty, dowód rejestracyjny pojazdu, dowód zawarcia polisy OC i kartę pojazdu. Następnie sami przepisujemy wszystkie dane do umowy, pamiętając by zrobić to tak samo na dwóch egzemplarzach. Możemy pozwolić sprzedającemu wypełnić umowę, jednak patrzmy dokładnie czy przepisuje wszystkie dane zgodnie z prawdą.

Nie mówimy oczywiście, że każdy sprzedający będzie chciał nas oszukać i wpisać do umowy kupna-sprzedaży samochodu jakieś bzdury, ale jednak zakup auta to spore pieniądze do wydania, dlatego lepiej byśmy wszystko dopięli na ostatni guzik. Wpisujemy wszystkie usterki, uszkodzenia, wpisujemy co otrzymaliśmy razem z autem – czyli dokumenty które dostaliśmy, ilość kluczyków i tak dalej. To wszystko musi się zgadzać, jeżeli tak będzie, to w porządku, możemy przejść do ostatniego etapu, czyli złożenia na umowach czytelnych podpisów.

Sprzedaż/kupno samochodu a podatek

Gdy umowa kupna-sprzedaży samochodu będzie już poprawnie wypełniona w dwóch egzemplarzach, podpisujemy ją. Dbamy o to, by w polu podpisu znalazła się także data. Nigdy nie pozwalajmy na to, by wpisywać datę wsteczną, ponieważ to może nas doprowadzić tylko do późniejszych kłopotów. Nie zaniżajmy też pod żadnym pozorem wartości samochodu na umowie, aby zapłacić niższy podatek od czynności cywilnoprawnych (tzw. PCC). Lepiej zapłacić większy podatek, niż potem mieć kłopoty w razie gdyby się okazało, że auto jest w złym stanie o czym sprzedający nas nie poinformował i gdybyśmy żądali od niego zabrania auta i zwrotu gotówki, polubownie lub sądownie.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – Podsumowanie

Prawidłowo wypełniona umowa kupna-sprzedaży samochodu do przede wszystkim zabezpieczenie dla nas, ale także dla sprzedającego. Identycznie robimy w sytuacji, gdy to my sprzedajemy samochód. W takiej sytuacji dobrze spisana umowa będzie gwarantem bezpieczeństwa dla nas, a także będzie niezbędna by zgłosić zbycie auta w wydziale komunikacji właściwego urzędu, oraz do ubezpieczyciela.