Jak wybrać agencję SEO?

Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z tego, że obecność w Internecie jest właściwie obowiązkowa do tego, by osiągnąć dziś sukces i mieć wysoką sprzedaż. W tym z kolei są pomocne agencje SEO, które przeprowadzają szereg działań, by pomóc firmom wypromować własny biznes. Wśród takich usług znajduje się marketing szeptany, optymalizacja strony, Google Ads, content marketing i wiele innych czynności. Jak więc wybrać odpowiednią agencję SEO?

Zakres usług agencji SEO

Podczas wyboru odpowiedniej agencji SEO warto zwrócić uwagę na zakres proponowanych usług. Najlepiej, jeśli wybrana firma nie ogranicza się jedynie do jakiegoś konkretnego zagadnienia, ale podejmuje wiele działań. Takie podejście prezentuje agencja SEO, która ma w ofercie kompleksowe usługi z zakresu marketingu internetowego. Wśród nich jest optymalizacja i pozycjonowanie stron internetowych, content marketing, tworzenie stron, marketing szeptany, Google Ads i wiele innych.

Doświadczenie agencji SEO

Kluczową kwestią jest doświadczenie. Nie ma co liczyć, że nowa firma, która od niedawna działa na tym rynku, zagwarantuje komuś świetne efekty, chociaż nie można tego wykluczyć. Warto kierować się stażem agencji SEO, wiedzą oraz byciem na bieżąco. Internet ewoluuje cały czas, reagowanie na wprowadzane zmiany może być dla branży SEO kluczowe, dlatego warto mieć świadomość, że wybrana przez nas agencja ma wszystko pod kontrolą i dopasowuje swoje działania do pojawiających się nowych wytycznych Google itp.

Referencje agencji SEO

Agencje SEO lubią chwalić się efektami swojej pracy, szczególnie jeśli są to słowa zadowolonych klientów. Warto więc zapoznać się ze stroną internetową firmy SEO i sprawdzić, czy są na niej zamieszczone referencje. Często można dowiedzieć się z nich jak przebiegała współpraca, co daje osobom poszukującym agencji, pewien obraz funkcjonowania firmy. Często można też zobaczyć, z jakimi markami pracowała bądź pracuje dana agencja. Na koniec opinii można poszukać w Internecie, gdzie zazwyczaj znajduje się wiele cennych informacji.

Transparentność działań i system rozliczeń agencji SEO

W przypadku współpracy z każdą firmą bardzo ważna jest transparentność działań w końcu klient musi wiedzieć za co płaci. Warto więc dopytywać o to jak tworzone są treści, jak zdobywane są linki itp. Istotne jest także przedstawianie raportów z wykonanej pracy. Te powinny być wysyłane regularnie, np. co miesiąc. Jeżeli natomiast chodzi o system rozliczeń, wiele agencji SEO proponuje system abonamentowy, choć nie brakuje też takich firm, w których płaci się za efekt.

Ceny usług w agencjach SEO

Wiele firm kieruje się ceną podczas wyboru agencji SEO, ale to nie do końca dobry pomysł. Działania SEO muszą kosztować, wymagają one mnóstwo pracy, analiz, wykorzystania przy tym płatnych narzędzi itp. Jeśli więc ktoś obiecuje, że za 100 zł miesięcznie uzyskamy świetne efekty i nasza firma będzie w TOP3 w Google, nie należy takiej agencji wierzyć, bo może się okazać, że zaraz znów będziemy musieli szukać kolejnych specjalistów, tym razem takich „prawdziwych”.