Dynamicznie zachodzące zmiany na współczesnym rynku pracy wymuszają konieczność ciągłego doszkalania się. Nawet pracownicy, posiadający ugruntowaną wiedzę i wieloletnie doświadczenie korzystają z propozycji szkolenia HR czy z zakresu innych działów.
Lifelong learning
Programy szkoleniowe to aktywność, której wagę dostrzegła nawet Unia Europejska. Od lat propaguje w ramach swoich komisji inicjatywy, mające na celu kształcenie ustawiczne (lifelong learning). Szkolenia HR to doskonała forma inwestowania w rozwój kapitału ludzkiego. Dotyczą działu, w którym zmiany zachodzą wyjątkowo szybko. Wykwalifikowani pracownicy mają coraz większą świadomość swojej wartości. Dobry specjalista powinien wiedzieć, jak wyłapać taką osobę spośród tłumu kandydatów oraz jak zatrzymać ją w firmie dla jej efektywnego rozwoju. Zwykle menedżerowie i specjaliści działów HR odpowiadają za szkolenia personelu. Organizują kursy dla kolegów i koleżanek z innych działów, jednak sami prawie nigdy z takowych nie korzystają. A przecież to właśnie im jest potrzebna nowa i wiedza i wzrost kompetencji, związanych z potrzebami działów personalnych.
Wiedza samodzielnie zdobyta
Większość liderów HR to osoby, które do swojej wiedzy doszły samodzielnie, metodą prób i błędów. Prawie każdy specjalista w tej dziedzinie twierdzi, że studia tylko w niewielkim stopniu przygotowały go do wyzwań, z jakimi się zmaga w codziennej pracy. Solidnie zaprojektowane szkolenia dla osób z działów personalnych to doskonała inwestycja w ich rozwój. Zwłaszcza, ze sami zainteresowani nigdy lub prawie nigdy nie byli uczestnikami profesjonalnej sesji Development Centre. Lista ich obowiązków rośnie, podobnie jak obszary, które muszą mieć pod swoją kontrolą. Jednak aż 70 proc. firm deklaruje, że nie zamierza zwiększyć zatrudnienia w dziale HR a nawet je nieco zmniejszyć. Statystycznie to właśnie specjaliści z działów HR są najrzadziej szkoleni. Nie biorą udziału w programach HiPo, podnoszenia kluczowych kompetencji czy akademiach rozwoju talentów. Gdzie więc „łapią inspiracje”? Nie na szkoleniach HR tylko podczas konferencji oraz szkoleń otwartych.
Człowiek do zadań specjalnych
Specjalista z działu HR to stosunkowo młody zawód. Po raz pierwszy badania na temat tego, jakie kompetencje powinien posiadać, przeprowadzono w roku 1987. Od tamtej pory minęło 30 lat, podczas których kompetencje nie tylko uległy zmianie, ale również znacznie się rozszerzyły. Pracownik działu HR (Human Resources) kieruje karierą pracowników. Zajmuje się także sprawami kadrowo-płacowymi, harmonogramem urlopów, sprawami administracyjnymi i pilnowaniem dobrej atmosfery w zespole. Motywuje pracowników, dba też o dobrą komunikację i przepływ informacji. Mówiąc kolokwialnie, musi mieć „oczy dookoła głowy” na relacje interpersonalne w firmie.
Szkolenia HR to element edukacji, w który warto zainwestować. Zwłaszcza, że nierzadko hr-owiec jest również szkoleniowcem, więc warto w ten sposób wesprzeć jego warsztat.