Leasing samochodowy – zalety i wady

Leasing samochodu jest bardzo popularny wśród właścicieli małych i większych firm. Posiada wiele zalet, m.in. możliwość wrzucenia tej formy finansowania auta w tzw. koszty. Jakie inne korzyści przynosi korzystanie z leasingu? Czy proces ten ma również wady? Podpowiadamy w poniższym artykule.

  1. Czym jest leasing auta?
  2. Zalety i wady leasingowania pojazdu

Czym jest leasing auta?

Leasing samochodu jest formą umowy pomiędzy użytkownikiem a podmiotem finansującym pojazd. W ramach tej umowy leasingodawca wydzierżawia auto leasingobiorcy, za co leasingobiorca zobowiązuje się do regularnego spłacania rat w określonej wysokości. Ten produkt skierowany jest zarówno do osób fizycznych, jak też do przedsiębiorstw, jednakże to ci drudzy znacznie częściej i chętniej z niego korzystają.

Wyróżnia się trzy główne rodzaje leasingu: zwrotny, finansowy oraz operacyjny. W pierwszym przypadku przedsiębiorca sprzedaje firmie leasingowej swój firmowy pojazd, a następnie podpisuje z nią umowę i użytkuje auto. Finansowy leasing polega z kolei na tym, że korzystający z leasingu dokonuje odpisów amortyzacyjnych, a po zakończeniu umowy staje się właścicielem auta. W leasingu operacyjnym podmiot finansujący jest właścicielem samochodu i to na nim spoczywa obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Więcej informacji na temat tego produktu znaleźć można na stronie https://www.staniszewskafinanse.pl/oferta/kredyt-samochodowy.html.

Zalety i wady leasingowania pojazdu

Usługa leasingu pojazdu może się poszczycić wieloma zaletami. Przede wszystkim więc użytkownik korzystający z niej ma prawo do ulg podatkowych i wpisania rat leasingu w koszt prowadzonej działalności. Użytkownik jest zwolniony z akcyzy samochodowej i podatku PCC. Ponadto ta forma finansowania auta jest tańsza od tradycyjnego kredytu samochodowego. Co istotne, osoba zainteresowania nią nie musi jednorazowo przeznaczać sporej kwoty pieniężnej na zakup auta za gotówkę.

Do głównych wad leasingu można zaliczyć natomiast przede wszystkim fakt, że leasingobiorca nie jest właścicielem auta. Po jego stronie są również koszty serwisów oraz ewentualnych napraw samochodu. Nierzadko firma leasingowa wymaga od klienta posiadania pełnego pakietu OC + AC. Ponadto w leasingowanym aucie użytkownik nie może wprowadzać żadnych modyfikacji.

W Polsce jest wiele podmiotów świadczących usługi z zakresu leasingowania pojazdów. Dla tych, których interesuje leasing samochodowy w Kaliszu, swe profesjonalne usługi proponuje doświadczona, polecana firma Staniszewska Finanse.