Wbrew pozorom wybór odpowiedniego systemu erp nie zawsze jest łatwy. Bez określenia rzeczywistych potrzeb i oczekiwań firmy trudno jest znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie. Nawet w przypadku rekomendowanych oprogramowań i firm wdrożeniowych nie zawsze można liczyć na uzyskanie pożądanych efektów. Wybór systemu erp jest bowiem bardzo indywidualną kwestią.
Co będę mieć z wdrożenia systemu erp?
Pierwszą kwestią podczas wybierania systemu erp jest określenie tego, w jakim celu chce się zrealizować jego wdrożenie w firmie. Chodzi tutaj o zdefiniowanie celu biznesowego wdrożenia tego innowacyjnego rozwiązania. Jeśli cel nie zostanie określony lub będzie źle zdefiniowany, cały projekt wdrożeniowy może zakończyć się niepowodzeniem. Nie można skupiać się wyłącznie na funkcjonalności samego systemu erp. Należy zdefiniować i uzyskać prawdziwą wartość płynącą z wdrożenia oprogramowania.
Dla jednych kardynalnym celem wdrożenia systemu erp będzie zwiększenie wydajności magazynu, dla drugich zredukowanie czasu realizacji zamówień, a dla jeszcze innych wzrost liczby wysyłanych towarów bez konieczności zwiększania zasobów ludzkich. Kwestię celów biznesowych należy poruszyć już podczas wstępnych rozmów z dostawcami i firmami wdrożeniowymi.
Co jeszcze pomoże przy wyborze najlepszego systemu erp dla firmy?
Podczas wybierania systemu erp dla firmy należy zastanowić się, jakie dokładnie strefy mają zostać objęte nowym przedsięwzięciem. Dzięki temu przedsiębiorca pozna priorytety nakierowujące go na to, na co ma zwrócić uwagę przy wyborze oprogramowania. Określić należy to, czy rozwiązanie ma objąć jeden czy kilka obszarów biznesowych.
Kolejną kwestią jest określenie tego, czy lepszym wyborem będzie gotowy system erp czy też większe korzyści przyniesie dedykowane rozwiązanie. Jeśli przedsiębiorstwo jest niewielkie, to z pewnością wystarczy mały i nieskomplikowany system erp. Z kolei średnie i duże firmy powinny postawić na bardziej rozbudowane oprogramowanie. W ich przypadku korzystanie wyłącznie z gotowych modułów ERP okazuje się być niewystarczające. Konieczne jest sięgnięcie po dodatkowe funkcjonalności, dopasowane do specyfikacji przedsiębiorstwa.
Dobry dostawca systemu erp, czyli jaki?
Do przygotowania sprawnie działającego systemu erp potrzebna jest wiedza, doświadczenie i nowoczesna technologia. Bardzo ważne jest korzystanie z usług sprawdzonego dostawcy, który może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem.
Przy wyborze dostawcy systemu erp należy mieć na uwadze to, czy jest on wyłącznie dostawcą oprogramowania czy też jego twórcą. W drugim przypadku możliwe będzie swobodne modyfikowanie i konfigurowanie systemu. Dostawca powinien dysponować odpowiednim zapleczem programistycznym, posiadać wiedzę merytoryczną i być w stanie pochwalić się referencjami.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC