Praca barmana – o czym warto pamiętać?

barman praca

Zakres obowiązków na stanowisku barmana różnić się będzie przede wszystkim w zależności od profilu i skali biznesu. Zarówno w klubach, restauracjach, barach, jak i też wszystkich pokrewnych formach działalności gastronomicznej (np. bistro, klubokawiarnia, zajazd itp.) obowiązywać mogą różne standardy. Czym charakteryzuje się praca w poszczególnych rodzajach lokali? Jakie umiejętności przydają się na stanowisku barmana? Co wpływa najbardziej na wysokość wynagrodzenia? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

W jakich lokalach praca dla barmana jest najbardziej wymagająca?

Do najbardziej wymagających z perspektywy barmana lokali gastronomicznych zaliczyć trzeba przede wszystkim 4 i 5-gwiazdkowe hotele, nowoczesne cocktail-bary oraz luksusowe restauracje ukierunkowane na food pairing i fine dining. To właśnie w tego rodzaju miejscach potrzebna jest dogłębna wiedza teoretyczna, której ze względu na obowiązujące standardy nie można zastąpić masą zmyślonych anegdot. Lokale tego typu cechują się także z reguły znacznie lepiej wyposażonym zapleczem technologicznym oraz dużo bardziej oryginalnym asortymentem dostępnych trunków. Ich niewątpliwą zaletą jest jednak możliwość zdobycia cennego doświadczenia w trakcie przeprowadzanych przez profesjonalistów szkoleń. Korporacje takie jak sieci większych hoteli są dobrym kierunkiem dla osób, które preferują zatrudnienie na umowie o pracę. Warto też zwrócić uwagę, iż to właśnie w takich firmach zarówno wymagania wobec kandydatów, jak i też zarobki są najwyższe.

Czy klubowa praca dla barmana to dobra alternatywa?

Praca w klubie lub ukierunkowanym na rozrywkę gości lokalu (np. dyskoteki, beach bary, go-go itp.) wiąże się przede wszystkim z wielogodzinnymi nocnymi zmianami. Zarobki w takich lokalach są znacznie bardziej zróżnicowane, gdyż niewielką na pierwszy rzut oka stawkę godzinową rekompensować mogą premię sprzedażowe (np. proc. od obrotu) oraz wysokie napiwki. Praca dla barmana w klubie to doskonałe rozwiązanie dla osób zmagających się z nadmiarem energii i cierpliwości oraz wszystkich miłośników głośnej estradowej muzyki.

Jakie umiejętności przydają się na stanowisku barmana?

Wbrew pozorom barman wcale nie musi być wygadany, gdyż w wielu nowoczesnych restauracjach nie mają oni bezpośredniego kontaktu z gośćmi, którzy przez cały swój pobyt w lokalu obsługiwani są przez kelnerów. Na stanowisku tzw. wydawkowego barmana trzeba pracować niezwykle szybko i sprawnie, ponieważ napoje muszą dotrzeć na stolik przed daniami z kuchni. W pracy barmana bardzo przydaje się umiejętność rozwiązywania konfliktów i problemów, co niestety związane jest z tymi mniej pożądanymi skutkami spożywania trunków alkoholowych.

Praca dla barmana – od czego zależy wysokość wynagrodzenia?

W wielu miejscach celem podniesienia sprzedaży bardzo często stosuje się progi zespołowe lub rywalizacyjne konkursy sprzedażowe. W przypadku bardziej niezależnych stanowisk (np. barman na stacji mobilnej) dużo powszechniejszym sposobem na dopełnienie godzinowej stawki jest procent od obrotu. Na wysokość wynagrodzenia istotnie wpływają też napiwki gości, którzy w zależności od specyfiki biznesu mogą zostawiać ich więcej lub mniej.