Przestępstwa komputerowe i cyberprzestępstwa są pojęciami tożsamymi — polskie prawo nie ma pełnej, jednolitej i legalnej ich definicji. Pozorna anonimowość panująca w sieci powoduje, że oszuści upodobali sobie to miejsce do dokonywania czynów zabronionych. Z roku na rok zwiększa się ich ilość oraz różnorodność. Na szczęście, coraz częściej mówi się również o tym, że da się przed nimi ustrzec. Czym są przestępstwa komputerowe i jak się przed nimi chronić? Odpowiadamy w artykule.
Czym jest przestępstwo komputerowe?
Pod pojęciem cyberprzestępczości kryje się szeroko rozumiana działalność przestępcza, która przeprowadzana jest za pomocą komputerów lub innych urządzeń elektronicznych.
Regulacje jej dotyczące zostały wskazane m.in. w traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (zawarto tam czyny zabronione, które stanowią priorytet dla krajów europejskich — cyberprzestępczość znalazła się w przepisach obok innych przestępstw takich jak terroryzm czy korupcja, handel ludźmi). Przyjęta przez Unię Europejską definicja zakłada, że przestępstwa komputerowe podzielić można na 4 rodzaje:
- wymierzone przeciwko poufności, integralności danych np. hacking, nielegalny podsłuch, szpiegostwo komputerowe, sabotaż komputerowy,
- przestępstwa klasyczne popełniane przy użyciu komputera np. oszustwa komputerowe, fałszerstwo dokumentów, wyłudzenia towarów lub usług,
- przestępstwa „contentowe” (content — z ang. „zawartość” – dotyczące zawartości komputerów, serwerów etc.) np. dziecięca pornografia, dostarczanie instrukcji przestępczych (typu „jak zbudować bombę”), zakazane treści rasistowskie, faszystowskie etc.,
- przestępstwa powiązane z naruszeniem praw autorskich i praw pokrewnych.
Więcej o różnego rodzaju przestępstwach komputerowych, ich podziale oraz o regulacjach polskiego prawa przeczytać możesz tutaj: (https://smadwokaci.pl/aktualnosci/prawo-karne/przestepstwo-komputerowe/).
Jak się chronić przed cyberprzestępstwami?
Cyberprzestępcy szukają coraz to nowszych, bardziej oryginalnych sposobów na obejście regulacji i zabezpieczeń. Warto więc pamiętać o krokach, które samemu możemy poczynić w celu możliwie najszerszej ochrony siebie i swoich bliskich przed tego rodzaju czynami. Co można zrobić, aby realnie zmniejszyć swoje szanse na padnięcie ofiarą cyberprzestępców?
1. Wzmocnij swoje hasła.
Używanie długich, unikalnych i złożonych haseł, które zawierają cyfry, litery i znaki specjalne może mieć duże znaczenie w ochronie swoich kont — poczty czy też bankowości elektronicznej. Dostępne są programy, które generują i zapamiętują hasła oraz przypominają o ich zmianie — warto zapoznać się z ich ofertą.
2. Uważaj na podejrzane wiadomości i linki.
Zachowaj ostrożność jeśli otrzymasz niechciane maile, SMS-y czy telefony. Przestępcy szukają coraz to nowszych sposobów na wyłudzenie pieniędzy lub informacji, często wykorzystując w tym celu obecny kryzys (dobrym przykładem będzie pandemia koronawirusa — popularne stały się odpłatne oferty szczepionek bez wychodzenia z domu lub niecertyfikowane zbiórki na sprzęt medyczny). Dobrym pomysłem będzie weryfikacja otrzymanych informacji na przykład przez wyszukanie ich w internecie lub telefon do zaufanej osoby.
3. Używaj programu antywirusowego.
Regularnie aktualizowane oprogramowania antywirusowe i firewall (najlepiej od wiodących i znanych producentów) wykrywają wirusy, jednak to nie wszystko. W zależności od wybranego programu i jego oferty dostępne są dodatkowe opcje takie jak czuwanie nad prywatnością, czy też bezpieczne niszczenie plików.
Czym są przestępstwa komputerowe i jak się przed nimi chronić — podsumowanie
Internet obecnie staje się nie tylko źródłem wielu korzyści, ale także wielu zagrożeń. Dobrze jest pamiętać, że każdy może stać się ofiarą wymienionych wcześniej przestępstw. Wbrew pozorom — celem hakerów nie są jedynie wielkie firmy czy bardzo bogaci ludzie. Dodatkowo wszelkie środki ostrożności stosuj również w przypadku urządzeń mobilnych, takich jak tablety czy smartfony — pozwoli Ci to możliwie najlepiej zabezpieczyć się przed oszustwami i wyłudzeniami.