Skuteczna ochrona swoich danych i zachowanie anonimowości podczas korzystania z sieci to jeden z niezbędnych kroków do zapewnienia sobie bezpieczeństwa w Internecie. Sprawdź, jak zadbać o swoją prywatność w wirtualnej przestrzeni.
- Nie podawaj zbyt wielu informacji
- Zadbaj o ochronę danych i prywatność
- Anonimowe przeglądanie sieci
Nie podawaj zbyt wielu informacji
Wiele osób korzystających z sieci nawet nie zastanawia się, co dzieje się z umieszczanymi przez nie treściami. Dotyczy to nie tylko relacjonowania prywatnego życia na portalach społecznościowych i wrzucania postów, zdjęć czy filmów, ale także komentarzy i opinii (na przykład polubień na Facebooku), udostępniania swojej lokalizacji oraz wszystkich innych śladów aktywności w Internecie, takich jak historia odwiedzanych stron lub wyszukiwań. Ze względów bezpieczeństwa warto jest z góry założyć, że każda informacja wprowadzona do sieci (czyli również komentarz, zdjęcie czy film) pozostanie tam już na zawsze i może wypłynąć w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego nie powinno się umieszczać w sieci treści kontrowersyjnych lub mogących skompromitować autora (na przykład zdjęć w negliżu czy wulgarnych komentarzy i dowcipów), a także zbyt wielu informacji na swój temat – zwłaszcza takich, które mogą doprowadzić do odnalezienia w realnym życiu, jak adres zamieszkania. Z tego powodu warto też rozdzielić konto prywatne i firmowe lub pracownicze, ponieważ znajomym zazwyczaj udostępnia się inne dane i treści niż osobom, z którymi się współpracuje.
Zadbaj o ochronę danych i prywatność
Dane, które wprowadzasz do Internetu, powinny być należycie chronione. Zawsze czytaj uważnie ustawienia prywatności oraz regulaminy wszystkich stron, z których korzystasz. W szczególności dotyczy to sklepów internetowych, bankowości elektronicznej oraz innych witryn, gdzie podaje się dużo danych (jak na przykład adres zamieszkania czy numer karty płatniczej). Pamiętaj, że w większości przypadków możesz samodzielnie zdecydować, jak będą wykorzystywane informacje o tobie – przykładowo po podaniu adresu e-mail można nie wyrazić zgody na przesyłanie na pocztę elektroniczną jakichkolwiek materiałów poza tymi, które są niezbędne do realizacji usługi. Na przykład przy zamówieniu jedzenia z dostawą, portal będzie mógł wysłać ci potwierdzenie wpłaty i informację o godzinie dostarczenia posiłku, ale nie reklamy czy kupony promocyjne.
Anonimowe przeglądanie sieci
Jeżeli nie chcesz, by twoja aktywność w Internecie była monitorowana, masz do wyboru kilka sposobów. Pierwszy z nich to skorzystanie z trybu prywatnego w przeglądarce (na przykład Incognito w Google). Takie rozwiązanie dobrze sprawdza się, gdy współdzielisz komputer z innymi użytkownikami i nie życzysz sobie, żeby oglądali twoją historię przeglądania – jednak administrator sieci czy reklamodawcy wciąż mogą dostawać informacje o twojej aktywności w sieci. Drugim sposobem jest ukrycie swojego adresu IP poprzez skorzystanie z serwera proxy, przeglądarki TOR lub VPN (pod tym linkiem dowiesz się, jak działa VPN). Ostatnie rozwiązanie jest najbardziej skuteczne i najbezpieczniejsze, choć wymaga zazwyczaj wykupienia odpowiedniego abonamentu. Taka opcja pozwala nie tylko na anonimowe przeglądanie stron internetowych, ale także uniknięcie targetowanych reklam czy ominięcie lokalnych ograniczeń nałożonych na twój kraj (na przykład na YouTube), ochronę przed atakami DDOS podczas transmitowania treści na żywo oraz bezpieczne korzystanie z P2P i torrentów.