Przepustnica to element wielu instalacji. Znajdziemy je, chociażby w silnikach spalinowych w naszych autach. Jak wygląda ich budowa, jak działają i jakie są ich rodzaje? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Jak działa przepustnica?
Chociaż przepustnice znajdziemy w różnego rodzaju maszynach i chociaż jest to urządzenie używane w szeregu różnych branż m.in.:
- ciepłownictwie;
- przemyśle chemicznym;
- przemyśle spożywczym;
- budownictwie okrętowym itd.
Większość z nas kojarzy je z silników spalinowych, które używane są w samochodach i innych pojazdach mechanicznych, z których korzystamy na co dzień.
Zasada działania przepustnicy w silniku samochodowym jest bardzo podobna jak w każdym innym jej zastosowaniu. Po naciśnięciu pedału gazu przepustnica otwiera się, a do cylindra dostaje się większa ilość powietrza, silnik zwiększa obroty, a samochód przyśpiesza.
Przepustnice możemy podzielić na kilka rodzai:
- przepustnice kołnierzowe;
- przepustnice regulacyjne;
- przepustnice międzykołnierzowe.
Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje przepustnic
Różnego rodzaju przepustnice znajdują zastosowanie w różnych rodzajach przemysłu i w różnych instalacjach. Oto niektóre z nich i ich krótka charakterystyka. Więcej informacji na temat przepustnic możesz znaleźć tutaj: https://www.zawory.com.pl/przepustnice,z,22.html
Przepustnice kołnierzowe i międzykołnierzowe
Przepustnice kołnierzowe tak jak i przepustnice międzykołnierzowe to swojego rodzaju „zawodnicy do zadań specjalnych” w świecie przepustnic. Wykorzystywane są w przemyśle ciężkim i wymagającym, z racji na pracę w wyjątkowo ciężkich warunkach są one wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne jak i chemiczne, charakteryzuje je również stosunkowo niewielka masa.
Przepustnice kołnierzowe swoją nazwę zawdzięczają sposobowi ich montażu – montowane są bowiem za pomocą kołnierzy.
Przepustnice międzykołnierzowe natomiast montowane są pomiędzy kołnierzami, w wersji pierścieniowej (tzw. typ Wafer) lub za pomocą „uszu” (typ LUG), które pozwalają zamocować je do reszty urządzenia za pomocą śrub. Rozwiązanie takie umożliwia, w razie awarii, prostą wymianę samej przepustnicy, bez rozkładania całego układu.
Przepustnice regulacyjne
Przepustnice regulacyjne, jak sama ich nazwa wskazuje, pozwalają na regulacje przepływu różnych substancji wewnątrz instalacji. Może służyć do regulowania przepływu wody, innych cieczy, powietrza i innych gazów, a nawet różnego rodzaju olei jak i ścieków.