Gdzie szukać informacji na temat rolnictwa?

Gospodarstwa rolne stały się dziś takimi samymi przedsiębiorstwami jak wszystkie inne. Rolnicy są dobrze wykształceni, mają do dyspozycji nowoczesne maszyny, uczestniczą w szkoleniach, kursach, targach i innych imprezach. W związku z tym właściciele gospodarstw potrzebują stałego dostępu do informacji ze swojego sektora.

Domeną wszelkiego rodzaju informacji niezależnie od branży jest dziś Internet. To tutaj informacyjne życie toczy się przez 24 godziny na dobę. Sektor rolniczy nie jest wyjątkiem. W sieci roi się od portali rolniczych oferujących codzienną dawkę informacji. Oprócz tradycyjnych newsów z rolniczego świata strony internetowe oferują też notowania cen żywca, zbóż, owoców i warzyw. Niejednokrotnie wykraczają poza te sfery i informują o technice rolniczej, prawie, zielonej energii, kredytach rolniczych i polityce.

Życie toczy się na social mediach

Puls rolniczego życia bije nie też w świecie social media. Na Facebooku istnieje wiele grup poświęconych gospodarskiej codzienności, technice rolniczej czy sprzedaży sprzętu, nasion i nawozów. Nieco inaczej ale równie ciekawie jest na Instagramie, gdzie pod odpowiednimi tagami znajdziemy mnóstwo fotografii dotyczących rolnictwa. Rolnicy bowiem, to nie tylko ciężko pracujący gospodarze. Po pracy znajdują czas na hobby, a tym jak się okazuje, niejednokrotnie jest fotografia.

Rolnicy przed ekranem

Telewizja przeniosła się dziś w dużej mierze do Internetu. W serwisie YouTube nie brakuje więc treści poświęconych rolnictwu i do rolników adresowych. Kanały prowadza często sami rolnicy, co powoduje, że możemy oczekiwać informacji z pierwszej ręki. Ponadto obok rzeczowej, fachowej wiedzy oferują też często bardziej luźne podejście do tematu prowadzenia gospodarstwa. Obok kanałów czysto informacyjnych bez trudu znajdziemy takie, które proponują nieco bardziej rozrywkowe podejście do tematu życia i pracy na wsi.

Prasa nadal silna

W dalszym ciągu istnieją i mają się dobrze tytuły prasowe poświęcone tematyce rolniczej. Wiele z nich ma długoletnią historię. Oprócz tytułów poświęconych całości gospodarskich problemów możemy znaleźć te skupiające się na jednym temacie np. technice rolniczej czy hodowli bydła.

Strony rządowe też mają szeroką ofertę

Portal rolniczy, Faceboook czy prasa, to nie jedyne źródła informacji dla właścicieli gospodarstw rolnych. Szeroką ofertę mają też na swoich stronach Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnicy znajdą tam nie tylko wiadomości dotyczące najnowszych działań ministerstwa i ARMiR, ale też szereg wniosków gotowych do pobrania i wypełnienia. Strony te są często aktualizowane i zawierają bardzo wiele przydatnych informacji.

Warto przeglądać kalendarze imprez

Ciekawym źródłem informacji są też kalendarze imprez odstępne w Internecie. Informują one o zbliżających się targach, konferencjach, kursach oraz innych imprezach dotyczących sektora rolniczego.

Jak widać po rolnicze informacje, wiedzę i rozrywkę warto sięgać zarówno do Internetu, jak i do tzw. tradycyjnych mediów. Tym bardziej że oba te sposoby są dziś niezwykle łatwo dostępne i niedrogie.