Wszystko, co należy wiedzieć o cryptojackingu

cryptojacking

Wraz ze wzrostem poziomu techniki wzrasta ilość zagrożeń napływających z Internetu. Bardzo popularne są na przykład złośliwe oprogramowania, do których należy cryptojacking. W dużym skrócie, jest to złośliwe wydobywanie kryptowalut.

Na jakiej zasadzie działa cryptojacking?

Działanie tego złośliwego i wysoce ekspansywnego oprogramowania charakteryzuje się podobnymi cechami, jak inne tego typu wirusy. Po wniknięciu do systemu nie chronionego programem antywirusowym, zarówno urządzenia przenośnego, jak i komputera, potrafi sprytnie się ukryć, jednocześnie wykorzystując wszelkie dostępne zasoby do wydobywania popularnej w ostatnich czasach kryptowaluty. Co istotne, w zainfekowanym urządzeniu przejęta zostaje równolegle zainstalowana w nim przeglądarka internetowa. Jak dochodzi do zainfekowania? Najprościej zarazić swoje urządzenie poprzez kliknięcie łącza dołączonego do emaila. Następstwem tego jest pobranie złośliwego kodu, który przyczyni się do wydobywania kryptowaluty.

Drugą opcją umożliwiającą hakerowi generowanie kryptowalut przez całą dobę jest umieszczenie części kodu JavaScript gdzieś na stronie internetowej. Metoda ta nazywa jest „drive-by cryptomining”. Istotnym jest nadmienić, że ten rodzaj złośliwego oprogramowania czerpie korzyści z użytkownika długo po tym, gdy opuści on stronę z zainfekowanym banerem.

Co to jest kryptowaluta?

Najprościej rzecz ujmując, kryptowalutę stanowi wirtualny pieniądz, którego najbardziej charakterystyczną cechą jest istnienie wyłącznie w świecie internetowym. Ogromnymi zaletami płynącymi z kryptowalut są z całą pewnością innowacyjność i anonimowość. Protoplastą wszystkich kryptowalut był bitcoin, który pojawił się w 2009 roku. Skąd więc pochodzi nazwa „kryptowaluta”?

Jest to połączenie słów „kryptografia” i „waluta”. Jak zostało już wspomniane, każda złośliwa kryptowaluta działa w absolutnej ciszy w systemie zainfekowanego urządzenia, nie wywołując nawet najmniejszych podejrzeń u użytkownika. Kryptowaluta to energia zmieniona w kod komputerowy, który posiada niemalże namacalną wartość pieniądza. Jednostki walut wirtualnych posiadają takie samo nazewnictwo jak pieniądze, które większość osób na co dzień nosi w swoich portfelach, czyli monety (ang. coin). Takie jednostki są najprościej mówiąc swoistymi wpisami w istniejących bazach danych.

Przeprowadzanie wszelkich transakcji zaczyna się od zmian zapisów w tych bazach, co z kolei zależne jest od pewnych czynników. Tym, co różni kryptowaluty od tych najbardziej tradycyjnych jest fakt, że nie są one wspierane przez banki. Nie ma bowiem organu regulacyjnego, tak jak w przypadku banku głównego trzymającego pieczę nad bankami mu podległymi. Wpływa to fakt, że nie ma decyzji co do tego, ile waluty powinno zostać wprowadzone do powszechnego obiegu. Co motywuje hakerów, którzy instalują cryptojacking bez wiedzy użytkownika? Naturalnie, są to pieniądze.

Kryptowaluty mają dużą wartość, która w relatywnie krótkim czasie może sprawić, że przestępca internetowy wzbogaci się kosztem właściciela urządzenia przy niemal znikomym zaangażowaniu. Dodatkowo, hakerzy są w stanie konkurować ze znacznie bardziej zaawansowanymi sprzętami bez ponoszenia horrendalnych kosztów.

Jak uniknąć zainfekowania?

Jak zostało już wspomniane, wykrycie ataku jest w wielu przypadkach bardzo trudne, a wręcz niemożliwe. Wynika to z faktu, że cryptojacking sprytnie ukrywa się w procesach. Jedna z możliwości ochronienia urządzenia jest z całą pewnością blokowanie kodów JavaScript. Równolegle istnieje alternatywa dla takiego rozwiązania, jaką jest instalacja specjalistycznych programów blokujących złośliwy cryptojacking. Niezależnie od preferowanej metody ochrony, warto wyposażyć w nią swoje urządzenie najprędzej, jak to tylko możliwe. Jak bowiem wiadomo – „lepiej zapobiegać, niż leczyć”.

Jak popularny jest obecnie cryptojacking?

Cryptojacking to stosunkowo nowa i innowacyjna metoda wprowadzania złośliwego oprogramowania do systemów. Nie przeszkadza jej to jednak w byciu powszechnym zagrożeniem. Zdaje się bowiem, że hakerzy dużo częściej jako narzędzia pozwalającego wtargnąć do systemu używają cryptojackingu, niż chociażby ransomware.

Podsumowując, cryptojacking stanowi bardzo niebezpieczną formę okradania użytkownika. Główną zaletą tego rozwiązania, przez którą hakerzy tak chętnie po nie sięgają jest fakt, że sprytnie ukrywa się w procesach, a w niektórych wypadkach jest wręcz zdolne podszywać się pod inne. Ponadto jest w stanie znacznie wzbogacić przestępcę internetowego w krótkim czasie i pozwolić mu osiągnąć satysfakcjonującą stopę życiową.